NASK podziękował Huawei

opublikowano: 28-02-2019, 22:00

Państwowy instytut w przetargu sprzętowym odrzucił ofertę Integrated Solutions opartą na urządzeniach Huawei. Uzasadnienie jest niejawne

Na ten przetarg patrzą wszyscy, bo może stać się papierkiem lakmusowym dla dalszych rozstrzygnięć. Niedawno pisaliśmy, że w postępowaniu instytutu NASK, który odpowiada m.in. za cyberbezpieczeństwo, najkorzystniejsza może okazać się oferta ze sprzętem Huaweia, gdyż jest najtańsza, a jedynym kryterium była cena. Władze instytutu miały problem, gdyż chwilę przed otwarciem ofert wybuchła afera szpiegowska z udziałem pracownika chińskiej firmy i zaczęły się pojawiać globalne informacje o zastrzeżeniach wobec koncernu. W prasie pojawiały się coraz śmielsze sugestie przedstawicieli władzy o potencjalnym ograniczeniu dostępu firmie Huawei do rynku. W środę NASK zakomunikował swoją decyzję.

NASK PIB, na którego czele od niecałych dwóch tygodni stoi prof. Jacek
Leśkow, odrzucił ofertę opartą na rozwiązaniach Huaweia m.in z przyczyn
formalnych. Ważniejsze są jednak przesłanki odrzucenia, które nie zostały
ujawnione.
Zobacz więcej

TWARDY ORZECH:

NASK PIB, na którego czele od niecałych dwóch tygodni stoi prof. Jacek Leśkow, odrzucił ofertę opartą na rozwiązaniach Huaweia m.in z przyczyn formalnych. Ważniejsze są jednak przesłanki odrzucenia, które nie zostały ujawnione. Fot. Patrycja Iskra - Agencja Gazeta

Precedensowa decyzja

W przetargu na dostawę i wdrożenie urządzeń sieci szkieletowej IP/MPLS w ramach projektu budowy OSE NASK zdecydował się odrzucić Integrated Solutions (z grupy Orange), która oparła ofertę na urządzeniach Huaweia. Zaprosił do dalszego procedowania giełdowy Comp, którego oferta była o blisko 2 mln zł droższa. NASK nie podał szczegółowego uzasadnienia swojej decyzji. Ograniczył się do poinformowania, że odrzucił ją na podstawie przesłanek zawartych w zapytaniu ofertowym.

Instytut nie bez powodu nie udostępnił uzasadnienia decyzji — część procedury była prowadzona w trybie niejawnym. W środę poinformował też o odrzuceniu czterech wykonawców w przetargu na infrastrukturę bezpieczeństwa dla OSE. W tym postępowaniu odpadły Comp, Wasko, Intertrading i Integrated Solutions.

— We wszystkich pięciu decyzjach o odrzuceniu zdecydowały przesłanki formalne i merytoryczne, a w jednej była brana pod uwagę dodatkowa kwestia, która miała aspekt postępowania w trybie niejawnym — mówi osoba zbliżona do NASK.

Postępowanie prowadzone jest nie w trybie prawa zamówień publicznych, ale w trybie konkurencyjnym. 21 grudnia NASK do zapytania ofertowego wprowadził punkt mówiący, że zamawiający odrzuci ofertę, gdy: „jej przyjęcie naruszałoby bezpieczeństwo publiczne lub istotny interes bezpieczeństwa państwa, a tego bezpieczeństwa lub interesu nie można zagwarantować w inny sposób”. Pierwotnie tego zapisu nie było w zapytaniu. To właśnie skorzystanie przez NASK z tego punktu tłumaczyłoby procedowanie w trybie niejawnym i utajnienie uzasadnienia. Z drugiej strony niezależnie od tej przesłanki o odrzuceniu wszystkich pięciu ofert i tak zdecydowały także kwestie formalne. Do zamknięcia tego numeru „PB” nie udało nam się uzyskać komentarza Integrated Solutions.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Rząd milczy

Wcześniej Bartosz Loba, rzecznik NASK, informował, że instytut przy badaniu ofert analizuje wypełnienie przez wszystkich oferentów wymogów formalnych i merytorycznych, a także możliwe przesłanki naruszenia bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa państwa.

— W dokumentacji przetargowej zawarliśmy stosowane klauzule dotyczącego tego aspektu — mówił rzecznik.

Po aresztowaniu dyrektora Huaweia Weijinga W. (byłego, bo koncern rozwiązał z nim umowę o pracę) i Piotra D. z Orange Polska pojawiły się informacje, że ABW przygotowała rekomendacje dotyczące korzystania z produktów i usług chińskich firm telekomunikacyjnych, są one jednak niejawne. Do tej pory nie ma żadnych bezpośrednich regulacji, które miałyby ograniczyć dostęp firmie Huawei do zamówień w Polsce. Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, informował niedawno, że na pewno nie pojawią się w najbliższych dniach czy tygodniach.

— Na pewno nie będziemy działać pochopnie — mówił wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu