Nastroje w ZUS — jak w kalejdoskopie

opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Wojna o przejęcie systemu ZUS wchodzi w decydującą fazę. Nastroje w ZUS, Comarchu i Asseco zmieniają się jak kolor liści.

To, że przejęcie przez Comarch utrzymania największego krajowego systemu, czyli KSI ZUS, od obecnego wykonawcy, czyli Asseco, będzie emocjonujące, wiadomo było od dawna. Jednak obecnej dynamiki wydarzeń i emocji, jakie towarzyszą temu procesowi, nie powstydziłby się niejeden twórca thrillerów.

Comarch, na czele którego stoi Janusz Filipiak, jeszcze w połowie
października nie miał zbyt dobrych notowań w ZUSie. Jednak po czwartkowej
pozytywnej weryfikacji wiedzy z obszaru pięciu usług, ocena szans na przejęcie
utrzymania systemu KSI ZUS istotnie się zmieniła.
Zobacz więcej

Nieoczekiwana zmiana miejsc:

Comarch, na czele którego stoi Janusz Filipiak, jeszcze w połowie października nie miał zbyt dobrych notowań w ZUSie. Jednak po czwartkowej pozytywnej weryfikacji wiedzy z obszaru pięciu usług, ocena szans na przejęcie utrzymania systemu KSI ZUS istotnie się zmieniła.

Zobacz także

Jeszcze w połowie października w ZUS trudno było znaleźć kogoś optymistycznie oceniającego proces przejmowania systemu przez krakowską spółkę. Partnerzy spierali się m.in. o harmonogram weryfikacji wiedzy z poszczególnych usług i ich przejmowania. W rezultacie do dziś krakowska spółka przejęła tylko jedną usługę aplikacyjną (o te głównie chodzi ZUS) i trzy serwisowe.

— W pewnym momencie wyglądało to naprawdę nieciekawie — mówi nam osoba zbliżona do sprawy.

Udany czwartek…

Wydawało się, że Comarch gra na czas, ale w rzeczywistości nie próżnował. Z naszych informacji wynika, że spółka pozyskała kilkunastu byłych pracowników Asseco, przeszła szkolenia z zakresu architektury mainframe, przyglądała się, jak Asseco utrzymuje system. Dobre informacje przyszły w ostatni czwartek, kiedy Comarch gładko zaliczył testy weryfikujące gotowości do świadczenia pięciu usług.

Wcześniej, we wtorek, ZUS weryfikował Comarch w sprawie wsparcia w akcji waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Oficjalnych wyników tych testów jeszcze nie ma. Mają być znane w tym tygodniu. Comarch podał w komunikacie prasowym, że zgłosił gotowość do świadczenia kolejnych usług i pełnienia roli tzw. integratora.

— Czekamy na decyzję ZUS dotyczącą powierzenia tych zadań Comarchowi — powiedział Paweł Prokop, wiceprezes informatycznej spółki.

Jak wynika z naszych informacji, proces weryfikacji z obszaru usług integratora jeszcze trwa. ZUS po ostatnich postępach oczekuje, że Comarch utrzyma poziom z minionego tygodnia.

— W toku konstruktywnego dialogu wspólnie wypracowaliśmy akceptowalny dla obu stron harmonogram działań. Dzięki temu uzgodnieniu jesteśmy optymistami w zakresie dalszych postępów w procesie przejmowania usługi utrzymania KSI ZUS — mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT.

Comarch jednocześnie sygnalizuje, że jest zainteresowany nie tylko utrzymaniem, lecz także rozwojem KSI.

— Naszym celem jest nie tylko wywiązanie się z umowy, lecz także również wsparcie ZUS w uniezależnieniu od jakiegokolwiek wykonawcy dzięki posiadaniu kompletu wiedzy, dokumentacji, kodów oraz narzędzi niezbędnych do utrzymania systemu KSI — mówi Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu.

Zapytania ofertowe w ramach umowy rozwojowej już się pojawiły, a pierwsze oferty cenowe spodziewane są w najbliższych dniach.

…mniej udany piątek

Droga Comarchu do przejęcia i rozwoju systemu nie jest jednak usłana różami. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, spółka z Krakowa jest blisko utraty około 20 specjalistów, którzy mieli pracować przy KSI. Pod koniec ubiegłego tygodnia, prawdopodobnie w piątek, Comarch otrzymał od nich wypowiedzenia. To byli pracownicy Asseco oraz DXC (wcześniej HP), którzy pracowali przy rozwoju systemu.

Niezależnie od procesu przejęcia we wtorek odbędzie się rozprawa w sądzie okręgowych w sprawie skargi Asseco na orzeczenie KIO utrzymującej decyzję ZUS o wyborze oferty Comarchu w przetargu na utrzymanie KSI. Prawdopodobnie będzie to ostatnia rozprawa przed ogłoszeniem wyroku.

242 mln zł Tyle jest warta umowa na utrzymanie KSI podpisana między ZUS-em a Comarchem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu