Nauka i biznes na łódzkim Umedzie

opublikowano: 06-05-2018, 22:00

Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dzięki dotacjom unijnym, rozbuduje kampus o ponad 20 nowoczesnych laboratoriów.

BRaIn (Badania Rozwój Innowacje) — pierwsza koncepcja centrum badań, rozwoju i innowacji — pojawiła się jeszcze w 2012 r., ale dopiero dwa lata później udało się wypracować pierwsze założenia projektu pozwalające na wpisanie go do kontraktu terytorialnego i rozwojowego programu operacyjnego województwa łódzkiego. Z uwagi na tempo zmian w sektorze innowacyjnych badań, koncepcja cały czas ewoluowała. Dopiero po dostosowaniu do bieżących potrzeb Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Umedu), projekt został zgłoszony do konkursu i uzyskał finansowanie z regionalnego programu operacyjnego.

DOBRE PRZYKŁADY: Projekt BRaIn, którym kieruje dr hab. Agnieszka Piastowska-Ciesielska, to niejedyny przykład współpracy nauki z biznesem. Robią to już m.in. Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Centrum Badań Innowacyjnych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Zobacz więcej

DOBRE PRZYKŁADY: Projekt BRaIn, którym kieruje dr hab. Agnieszka Piastowska-Ciesielska, to niejedyny przykład współpracy nauki z biznesem. Robią to już m.in. Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Centrum Badań Innowacyjnych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Fot. ARC

— Uczelnia stawiająca na naukę, współpracę i innowacje musi wspierać te elementy na różne sposoby — również poprzez zapewnienie przestrzeni do realizacji celów strategicznych w tych obszarach. Projekt BRaIn jest jedną z wielu inicjatywinfrastrukturalnych dedykowanych nauce i działalności B+R, które podjęto w ostatnim czasie na uczelni. Od początku przyświecała nam idea, aby wspierać zespoły naukowe składające się z przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Projekty interdycyplinarne, wspólny sprzęt czy przestrzeń laboratoryjna pozwalają efektywniej i skuteczniej realizować zadania — zaznacza dr hab. Agnieszka Piastowska- Ciesielska, kierownik projektu.

Poligon dla innowacji

Nowoczesne centrum badawcze ma kosztować łącznie 63,3 mln zł. Unijne dofinansowanie to aż 38,3 mln zł, uczelnia wyłoży 13,3 mln zł, a pozostałe pieniądze uzyska z budżetu państwa. Jak zauważył Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, poza celami naukowymi BRaIn pozwoli realizować praktyczne wdrożenia w zakresie biomedycyny i farmacji. Trzy obiekty, w tym jeden zupełnie nowy, to prawie 10 tys. mkw. powierzchni, na której znajdzie się miejsce dla ponad 20 laboratoriów (hodowli komórkowych i badań in vitro, diagnostyki molekularnej, badań metabolomicznych, big data, analiz genomowych, analizy białek i analiz związków pochodzenia naturalnego oraz badań biomedycznych z wykorzystaniem małych zwierząt, modeli biokompatybilnych, badań biomedycznych z wykorzystaniem dużych zwierząt i ultrasonografii) dostępnych dla wszystkich zespołów badawczych. Interdyscyplinarne zespoły będą prowadzić nie tylko prace badawczo-rozwojowe, ale również badania przemysłowe w ramach trzech głównych obszarów tematycznych: medycyny spersonalizowanej, technologii farmaceutycznych oraz zarządzania organizacyjnego i procesowego.

Trójkąt wiedzy

Centrum BRaIn ma połączyć potencjał naukowy uczelni z innowacyjnymi projektami. Obecnie łódzka placówka współpracuje z ponad 150 uniwersytetami i instytucjami naukowymi z całej Europy, m.in. Instytutem Karolinska, Oxfordem, Cambridge, Imperial College i IESE Business School. — Silni partnerzy to gwarancja innowacyjności i wysokiego poziomu naukowego projektów realizowanych w ramach tzw. trójkąta wiedzy [edukacja, badania i innowacje — red.].

Współpraca z biznesem w ramach projektu BRaIn będzie odbywać się na takich samych zasadach jak dotychczas. Jest to jeden z wielu strategicznych projektów, które nie mogą być realizowane w oderwaniu od przyjętej przez nas polityki rozwoju. Nowe laboratoria zwiększą również nasz potencjał w zakresie współpracy z biznesem. Staniemy się ośrodkiem konkurencyjnym nie tylko na skalę krajową, ale przede wszystkim międzynarodową — podkreśla prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Łódzki Umed ma już doświadczenie z biznesem — umowy o współpracy wiążą go m.in. z Philipsem, Comarchem i GE. W ramach BRaIn jeszcze bardziej się do niego zbliży. — Uniwersytet bardzo intensywnie poszukuje i rozwija nowe modele współpracy z otoczeniem zewnętrznym. Celem uczelni jest długofalowa współpraca z wiodącymi dostawcami technologii i usług medycznych z całego świata, ponieważ nauka i innowacje potrzebują czasu — tłumaczy dr Jacek Grabowski, kanclerz Umedu.

Od naukowca do pacjenta

Uczelnia chce postawić na badania kliniczne, więc do współpracy włączy też uniwersyteckie centrum kliniczno-dydaktyczne, które zapewnia dostęp do klinicystów, pacjentów, szpitala i poradni. — W tym zakresie czerpiemy z doświadczeń Uniwersytetu w Cambridge i tamtejszego kampusu biomedycznego jako dobrego przykładu efektywnie wykorzystanej infrastruktury i sprawdzonego modelu współdziałania. Zależy nam na stworzeniu kompleksowej oferty dla potencjalnych partnerów i realizowaniu jak największej liczby projektów o charakterze wdrożeniowym — dodaje Jacek Grabowski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu