Nauka opłacana przez Unię

DCZ
26-01-2007, 00:00

Szkolenia i studia podyplomowe są łatwiej dostępne, bo z Unii płyną na to pieniądze.

Szkolenia i studia podyplomowe są łatwiej dostępne, bo z Unii płyną na to pieniądze.

Szkolenia dofinansowane w latach 2004-06 z Europej-skiego Funduszu Społecznego (EFS) będą prowadzone jeszcze w tym i przyszłym roku. Jest na nie ponad 250 mln euro. Do czerwca ub. roku skorzystało z nich 84 tys. osób. Jesienią będzie pula w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (na lata 2007-13) — ponad 2 mld euro.

Dotąd unijnymi pieniędzmi na szkolenia dysponowała Polska. W nowym programie fundusze na szkolenia będą dostępne zarówno centralnie jak i w regionach.

— Szkolenia otwarte i zamknięte, ale adresowane do firm na terenie jednego miasta lub województwa będą w gestii samorządów regionalnych, natomiast na poziomie krajowym będą rozpatrywane projekty adresowane do firm, które działają na terenie całego kraju na przykład z wieloma oddziałami w całej Polsce lub studia podyplomowe,które z natury rzeczy są ponadregionalne — wyjaśnia Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.

Nowością jest też to, że o dotacje obok firm szkoleniowych, uczelni, organizacji i stowarzyszeń będą mogli występować przedsiębiorcy. Unia dotuje szkolenia otwarte, czyli kursy i studia podyplomowe, oraz zamknięte, czyli przygotowane dla konkretnej firmy. W tym drugim przypadku trzeba najpierw znaleźć firmę szkoleniową, która napisze projekt kursu. Pracodawca powinien zgłosić konkretne zapotrzebowanie — może nawet wskazać umiejętności, których nabycia oczekuje od podwładnych.

Ze szkoleń dofinansowanych z EFS mogą korzystać przedsiębiorcy, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Najwięcej dostępnych szkoleń dotyczy finansów, zarządzania, organizacji i techniki sprzedaży, prawa podatkowego, zarządzania ludźmi, zagadnień informatycznych, prawa pracy i ubezpieczeń oraz języków obcych.

— Wysokość dofinansowania z EFS zależy od wielkości firmy i rodzaju szkolenia. Na szkolenia ogólne małe i średnie firmy mogą liczyć na 80 proc. dopłaty, a duże na 60 proc., na szkolenia specjalistyczne to 45 proc. i 35 proc. — wyjaśnia Monika Karwat-Bury.

Jeśli więc studia podyplomowe kosztują 4,5 tys. zł, to dzięki unijnej dotacji zapłacimy za nie około 800 zł.

Bywa, że pracodawcy lub pracownicy nic nie płacą, bo możliwe jest wniesienie wkładu własnego przez przedsiębiorcę w postaci wynagrodzeń. Aby pracownicy danego przedsiębiorstwa wzięli udział w szkoleniu, muszą uzyskać od zwierzchników odpowiednie skierowania, a pracodawca musi podpisać umowę z firmą szkoleniową.

Dokument ten określa miejsce, czas i program szkolenia, liczbę uczestników, koszt w przeliczeniu na uczestnika i kwotę, jaką pracodawca musi zapłacić za pracownika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Nauka opłacana przez Unię