NCBR stawia na innowacje morskie

opublikowano: 07-03-2018, 22:00

Strumień unijnego wsparcia w wysokości 240 mln zł popłynie do nowatorskich firm z sektora stoczniowego.

Kolejna branża otrzyma solidny zastrzyk kapitału — startuje nowy program sektorowy InnoShip. Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przemyśle stoczniowym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy w sumie 240 mln zł. Pilotaż, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności firm w sektorze gospodarki morskiej w perspektywie do 2023 r., został zainicjowany przez Związek Pracodawców Forum Okrętowego.

— Odbudowa przemysłu stoczniowego jest jednym z priorytetówrządu. W Polsce mamy wspaniałe tradycje w tej branży i dobrze wykształconych inżynierów. Jeżeli do tego dodamy zwiększenie nakładów na badania i rozwój, osiągniemy nasz cel: przemysł stoczniowy znów może stać się wizytówką polskiej gospodarki — mówi Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ramach pilotażu, który będzie trwał dwa lata, NCBR przeprowadzi dwa konkursy dotacyjne. Pierwszy nabór z budżetem 120 mln zł rozpocznie się 30 kwietnia. Firmy, które stawiają na przedsięwzięcia związane z projektowaniem i produkcją jednostek pływających, a także na technologie wspierające infrastrukturę stoczniową i portową, będą mogły powalczyć o granty do 29 czerwca.

Na dotacje mają szansę projekty obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe istotne dla rozwoju sektora okrętowego — a także prace przedwdrożeniowe.

— Program InnoShip pozwoli rozwinąć skrzydła firmom z branży stoczniowej i podnieść konkurencyjność całego sektora. Stworzenie właściwych warunków i systemowej pomocy ułatwia wdrażanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań — podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warto podkreślić, że światowy rynek stoczniowy charakteryzuje się dużą konkurencyjnością. Przed branżą stoją m.in. wyzwania środowiskowe, które wynikają z restrykcyjnych norm prawnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu