Newag sprzeda mniej za więcej

KZ
27-11-2013, 00:00

Tak jak w ofercie publicznej GPW, tak i w IPO producenta lokomotyw instytucje zapłacą więcej za akcje niż drobni gracze.

Na giełdzie historia lubi się powtarzać i gdyby tak miało być i tym razem, to należałoby się spodziewać udanego debiutu Newagu. Akcjonariusze, sprzedający walory, ustalili cenę w transzy dla instytucji na 20,5 zł. Już wcześniej wiadomo było, że inwestorzy instytucjonalni zapłacą nie więcej niż 19 zł. Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz przez ostatnich 10 lat, kiedy na GPW wchodziła… GPW. Wtedy drobni zapłacili w ofercie publicznej po 43 zł, a duzi — po 46 zł. Na zamknięciu premierowej sesji kurs wyniósł 54 zł. Akcje Newagu w ofercie publicznej sprzedają dotychczasowi akcjonariusze (największym jest Zbigniew Jakubas).

Zdecydowali oni o zmniejszeniu ilości akcji w ofercie z 21,8 do 19,6 mln zł. To sygnał, że albo zabrakło chętnych do objęcia całej puli po żądanej cenie, albo — jeśli popyt był wystarczający — sprzedający chcą zaryzykować i liczą na wyższy kurs już na rynku wtórnym. Newag to producent taboru kolejowego i pojazdów szynowych. W 2012 r. miał 655 mln zł przychodów i 55,7 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Newag sprzeda mniej za więcej