Nic nie trwa wiecznie

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

JP Morgan ostrzega inwestorów, że brak korelacji między amerykańskim a pozostałymi rynkami akcji zmieni się w pozostałej części roku.

Ostatnia rozbieżność osiągnięć amerykańskiego rynku akcji i reszty świata jest bezprecedensowa w historii — uważa Marko Kolanovic, strateg banku, który zwraca uwagę na dodatnią dynamikę cen amerykańskich akcji i ujemną dla europejskich i rynków wschodzących w każdym ujęciu czasowym — miesiąca, trzech, sześciu i dwunastu. „To nie zdarzyło się nigdy wcześniej” — napisał w raporcie Marko Kolanovic.

W tym roku S&P 500 wzrósł o 7 proc. Tymczasem ETF rynków wschodzących, iShares MSCI Emerging Markets, stracił 9 proc. w tym samym okresie. Marko Kolanovic przewiduje, że tak bezprecedensowa rozbieżnośćprawdopodobnie się nie utrzyma.

„Inaczej mówiąc, coś się zmieni. Albo Ameryka spadnie, albo akcje z rynków wschodzących i Europy zaskoczą i pójdą w górę” — dodaje strateg.

Jak zauważył specjalista, jest ryzyko dużego spadku rynku, jeśli wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami będzie eskalować, choć, jego zdaniem, relacje między największymi gospodarkami w końcu się poprawią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane