Nici z Amerykanów w Ursusie

opublikowano: 30-09-2019, 07:30

Enerkon Solar International bez podania przyczyn zerwał negocjacje dotyczące udzielenia finansowania spółce Ursus Bus, zależnej od Ursusa.

19 września Ursus podpisał tzw. tasking items z Enerkon Solar International i Japan Venture Fund. To dokument, w którym uzgodnione zostały planowane przez strony działania w celu zrealizowania transakcji.

Ursus
fot. Jacek Szydłowski/Forum

Strony uzgodniły i zaakceptowały, że inwestycja w Ursus Bus, spółkę zależną Ursusa, wyniesie 30 mln USD.

Wcześniej Enerkon deklarował zakup akcji Ursusa i Ursus Busa.

Ursus znajduje się w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Choć w komunikacie giełdowym nie podano przyczyn zerwania negocjacji z potencjalnym inwestorem, przedstawiciele amerykańskiej spółki mówią wprost, że poszło o zatajenie informacji przez Ursusa. 

"Z powodu informacji prawnych i powiązanych z nimi, które nie zostały ujawnione przez Ursus i inne spółki, a także z innych powodów, nasza firma zawiesza zamiar inwestycji w zakłady Ursus Bus w Polsce" - napisał Benjamin Ballout, CEO Enerkon Solar International.

Na tym się nie kończy. Z przekazanej nam wiadomości wynika, że Enerkon zawiadomił - drogą elektroniczną - Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i lubelską komendę wojewódzką policji, składając "skargę karną" na Ursus i reprezentującego go Karola Zarajczyka.

Karol Zarajczyk, który jest obecnie członkiem rady nadzorczej spółki Ursus Bus, o skardze Enerkonu dowiedział się od nas. Fiaska negocjacji z Amerykanami nie chciał komentować. 

Przypomnijmy, że na początku września Ursus poinformował o podpisaniu "memorandum of understanding" z Enerkonem, w którym amerykański inwestor wyraził wstępne zainteresowanie dokapitalizowaniem Ursus Busa, czyli spółki córki giełdowego Ursusa, która miała realizować projekt e-autobusów, ale na razie broni się przed upadłością. Chodziło o kwotę do 30 mln USD, w zamian za którą w pierwszej wersji planu Enerkon miał objąć do 49 proc. akcji Ursus Busa i do 7 proc. akcji Ursusa. 

Przedstawiciele Enerkonu tłumaczyli wtedy, że zainteresował ich profil spółki, związany z energią odnawialną, i jej model biznesowy, oparty na produkcji autobusów elektrycznych. Kurs Ursusa na giełdzie zareagował gwałtownie - w trakcie sesji po komunikacie o amerykańskim inwestorze rósł o 40 proc. 

W kolejnych tygodniach nadzieje na inwestora ciągle rozgrzewały kurs. 19 września Ursus poinformował, że podpisał kolejny dokument z Enerkonem - oraz z drugim inwestorem, Japan Venture Fund. Tym razem nie mówiono już o bezpośrednim dokapitalizowaniu spółki, lecz o udzieleniu pożyczki w wysokości 30 mln USD, która byłaby zabezpieczona pakietami akcji i gwarancją kredytową. 

W ostatnich dniach akcje Ursusa na GPW były prawie dwa razy droższe niż przed publikacją komunikatów o rozmowach z inwestorem. 

Tekst będzie aktualizowany.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Marcel Zatoński

Polecane