Nie będzie żadnego drugiego dna

Specjaliści DWS TFI
opublikowano: 08-09-2010, 14:08

Nie zapominając o wszystkich negatywnych zjawiskach, jakie miały wpływ na  sierpniowe spadki i zdecydowane pogorszenie się nastrojów wśród inwestorów oraz ekonomistów, spróbujmy znaleźć kilka argumentów mogących pozytywnie wpłynąć na  koniunkturę giełdową w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Po pierwsze, interpretując odczyty stosowanego przez nas prostego modelu dla polskiej gospodarki, który do tej pory dość dobrze przewidywał zmiany trendów w krajowej gospodarce, należy zgodzić się z prognozami mówiącymi o spowolnieniu dynamiki odbicia gospodarczego w najbliższym półroczu. Dokładnie taki sam mechanizm zachodzi obecnie praktycznie na całym świecie, a przede wszystkim w USA i Europie. Nie oznacza to jednak powrotu do recesji, wystąpienia drugiego dna lub nastania depresji w japońskim formacie. To, z czym będziemy mieli do czynienia w kolejnych miesiącach, będzie jedynie stabilizacją w gospodarce, naturalną po pierwszej fali odreagowania kryzysu z 2008/09 roku.

Ponieważ indeks giełdowy jest wskaźnikiem wyprzedzającym dla gospodarki, obserwowany od lutego spadek rocznej dynamiki zysków z akcji oraz trend boczny, z jakim musimy się borykać od wielu miesięcy, wydaje się w wystarczający sposób dyskontować nadchodzące spowolnienie tempa wzrostu. Z tej perspektywy porównania obecnej sytuacji z 8-miesięczną korektą na S&P500 są w 2004 r. w dalszym ciągu uprawnione.

Kolejnym czynnikiem, który sugeruje zarówno teraz, jak i sugerował w sierpniu pozytywne rozstrzygnięcie giełdowej układanki jest dość duży rozdźwięk w sytuacji technicznej wielu indeksów, które wcześniej podążały podobnymi szlakami. Porównując ostatnie kilka miesięcy na indeksie S&P500 z przebiegiem notowań spółek na rynkach wschodzących czy nawet w Niemczech, można dojść do wniosku, że rynek akcji w tych krajach w swojej wewnętrznej mądrości nie dostrzega zagrożeń, które owładnęły głowami inwestorów w Stanach Zjednoczonych.

Podobne rozdwojenie jaźni przeżywali w sierpniu inwestorzy na rynku surowcowym, gdzie ropa naftowa dość wyraźnie poddała się fali negatywnych nastrojów, a miedź - wręcz przeciwnie. Pomimo zagrożenia przebiciem wiosennych dołków przez kurs ropy, sierpniowe spadki na cenach miedzi były tylko drobnym przerywnikiem w trwającym od czerwca trendzie wzrostowym na tym metalu.

Wybicie w górę cen miedzi na pierwszych sesjach września oraz bliskość kwietniowego szczytu sugerują, że to raczej kurs ropy naftowej powinien podążać w wyznaczonym przez miedź kierunku, zamykając sierpniową „lukę” w ich wzajemnej relacji niż odwrotnie.

Innym, ale równie ważnym bo fundamentalnym, czynnikiem, który może mieć zasadniczy wpływ na trend panujący na giełdach światowych w najbliższych miesiącach, są wyniki amerykańskich spółek. Biorąc pod uwagę skalę kryzysu gospodarczego, z jakim musiały zmierzyć się firmy z całego świata, a przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, nie sposób nie nabrać respektu do formy, w jakiej zdołały odbudować swoje wyniki finansowe w ciągu ostatniego roku.

Tekst pochodzi z tygodniowego biuletynu informacyjnego DWS Polska TFI datowanego 6-12.09.2010 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Specjaliści DWS TFI

Polecane