Czytasz dzięki

Nie daj się oderwać od swoich zadań

opublikowano: 20-12-2015, 22:00

Zmęczenie, zebrania, media społecznościowe — to najskuteczniej wybija nas z rytmu pracy.

66 proc. badanych przez TNS Polska przyznaje, że ich problemy ze skupieniem uwagi wynikają głównie ze zmęczenia. Nic dziwnego, skoro zajmujemy ósme miejsce w zestawieniu najbardziej zaharowanych narodów Europy, opracowanym przez OECD. W pracy spędzamy średnio 1923 godziny rocznie. W UE wyprzedzają nas tylko Grecy, natomiast Niemcy (wbrew stereotypowi) pracują najmniej — 1371 godzin. Są jednak badania, które wskazują, że nie tyle czas spędzony w biurze, ile organizacja i skupienie determinują naszą koncentrację i efektywność.

Przykładem mogą być analizy Harris Poll, z których wynika, że głównymi wrogami produktywności są rozmowy telefoniczne (52 proc.), internet (44 proc.) i plotkowanie (37 proc.). Aż 77 proc. pracowników mających konto na Facebooku korzysta z niego, będąc w pracy, nawet do 2 godzin dziennie. Warto wspomnieć też o tak popularnym „przeszkadzaczu” jak firmowe nasiadówy. Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Mikomax Smart Office, pokazuje raporty, według których średnio 33 minuty dziennie spędzamy na samym planowaniu spotkań, a aż 4 godziny w tygodniu na przygotowywaniu się do nich. Łącznie pracownicy średniego szczebla poświęcają 35 proc. swojego czasu pracy na różnego typu zebrania, w przypadku kadry zarządzającej jest to nawet 50 proc.

— Czas spędzany na nieproduktywnych spotkaniach to realne koszty ponoszone przez pracodawców. Analizy Mikomaksa pokazują, że spotkanie może trwać nawet o jedną trzecią krócej, jeśli przeprowadzimy je na stojąco. W tej pozycji lepiej się koncentrujemy — mówi Zuzanna Mikołajczyk. © Ⓟ

50 proc. Nawet taką część czasu pracy kadra zarządzająca spędza na różnego rodzaju zebraniach.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane