Nie dla nich sznur samochodów

Magdalena Matusik
opublikowano: 28-06-2005, 00:00

Czas wakacji może okazać się niekorzystny dla tych podatników, którzy wezmą auta w leasing.Nowelizacja ustawy o VAT postawiła w niekorzystnej sytuacji przedsiębiorców, którzy zawarli lub zawrą umowę leasingu samochodu w okresie od 1 czerwca do 22 sierpnia. Powód? Przepisy przejściowe, które miały na celu ochronę praw podatników przed negatywnymi konsekwencjami zmian w odliczeniach VAT, ich nie objęły.

W momencie podpisania umowy tę grupę przedsiębiorców obowiązywać będą dotychczasowe zasady odliczeń. Natomiast po zmianie przepisów, czyli od 22 sierpnia, kolejne raty leasingowe objęte zostaną nowymi przepisami.

Przykład. Podatnik zawarł po 1 czerwca 2005 r. umowę leasingu, z której wynika prawo do odliczenia całości podatku VAT. Z powodu zmiany przepisów od 22 sierpnia będzie mógł odliczyć 60 proc.

— W takim przypadku nie ma żadnego przepisu przejściowego, a zatem 22 sierpnia przedsiębiorcy zostaną pozbawieni prawa do odliczenia 100 proc. podatku — wyjaśnia Adam Bartosiewicz, prawnik z kancelarii Bilans.

Pomyśl o dacie

Dodatkowo przepis ten wchodzi w życie w środku okresu rozliczeniowego. Nie jest więc jasne, czy w deklaracji za sierpień leasingobiorcy będą mogli odliczyć całość podatku, czy już tylko 60 proc. Wydaje się, że będzie to zależeć od daty wystawienia faktury przez leasingodawcę (przed czy po 22 sierpnia).

— Należy uznać, że w tym zakresie powinny być zastosowane przepisy z dnia powstania prawa do odliczenia podatku — wyjaśnia Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker McKenzie.

Podaje przykład: jeśli fakturę za sierpień dotyczącą leasingu auta, które od 22 sierpnia przestanie być uznawane za ciężarowe, otrzymamy np. 20 sierpnia, mamy prawo odliczyć 100 proc. podatku wykazanego na tej fakturze.

— Natomiast gdy taki sam dokument otrzymamy np. 30 sierpnia, należy stosować nowe zasady, czyli odliczyć tylko 60 proc. podatku — dodaje Jerzy Martini.

Poseł przed wakacjami

W jeszcze bardziej zagadkowej sytuacji znajdą się podatnicy rozliczający się kwartalnie. W deklaracji VAT-7K za III kwartał składanej do 25 października będą ujmować podatek do odliczenia powstały w lipcu, sierpniu i wrześniu. Na jakich zasadach odliczą podatek wynikający z umów lea- singu zawartych pomiędzy 1 czerwca a 22 sierpnia 2005 r.?Czy w odniesieniu do rat lea- singowych za wszystkie te miesiące będą mogli odliczyć wyłącznie 60 proc., czy też może odliczenie z faktur lipcowych i sierpniowych może zostać dokonane w pełnej wysokości? A może tylko odliczenie z faktur lipcowych?

— W deklaracji za trzeci kwartał 2005 r. lub w deklaracjach miesięcznych za sierpień powinny być uwzględniane faktury rozliczane w różny sposób w zależności od terminu nabycia prawa do odliczenia — wyjaśnia Jerzy Martini.

Ministerstwo Finansów nie widzi jednak tego problemu. W odpowiedzi na nasze pytanie, stwierdza lakonicznie: do 21 sierpnia podatnicy rozliczają się na starych zasadach, a od 22 sierpnia na nowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Nie dla nich sznur samochodów