Nie ma spokoju w Policach

Anna Bytniewska
28-07-2009, 10:47

Znajome twarze w nowym zarządzie niepokoją załogę zakładów chemicznych. Skarb trzyma na muszce radę. Wszyscy czekają na audyt.

Załogę niepokoi, że 30 lipca, w kilka dni po wyborze zarządu, walne ma dokonać zmian w samej radzie. Obecnie liczy ona 5 osób. Skarb poszukuje czterech nowych członków.

— Uzupełnimy wakat. Co do zmian składu rady, to niczego bym nie przesądzał —odpowiada Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa skarbu.

Resort twierdzi, że przygląda się wynikom pracy rady.

— Po walnym 25 czerwca ministerstwo [wówczas odwołano prezesa — red.] obiecało nam, że nowy zarząd zostanie wybrany najwcześniej w sierpniu lub we wrześniu, dopiero po zmianach w radzie. Wybór zarządu na 5 dni przed walnym, które ma ich dokonać, jest niezrozumiały — mówi Anna Tarocińska, członek rady nadzorczej ZCh Police z ramienia załogi.

Kontrowersje załogi budzi m.in. wybór Bogusława Kokotowskiego na wiceprezesa do spraw handlowych.

— Bogusław Kokotowski był prawą ręką Sławomira Winiarskiego, byłego szefa handlowego, który naszym zdaniem dokonywał na rzecz spółki nieuzasadnionych zakupów. W czerwcu na nasz wniosek rada zleciła firmie zewnętrznej audyt dotyczący zakupów surowców fosforonośnych w II poł. 2008 r. Audyt zakończy się 31 lipca. Do wyników kontroli rada powinna wstrzymać się z powoływaniem pana Kokotowskiego do zarządu — mówi Anna Tarocińska.

Police na koniec 2006 r. miały zapasy warte 156 mln zł, w 2007 r. było to 197 mln zł, a koniec 2008 r. aż 607 mln zł.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że także przedstawicieli skarbu w radzie Polic niepokoi ta sytuacja. Zapowiedzieli oni wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za nadmierne zapasy, jeśli audyt potwierdzi nieprawidłowości.

Zdaniem Anny Tarocińskiej, zamrożenie pieniędzy na zakup surowców do produkcji nawozów fosforowych i ich transport to poważny problem. Podkreśla, że spółka mogłaby dokonać korzystniejszych zakupów. Teraz Police muszą walczyć o kredyt na ten cel (190 mln zł). Nadal jednak nie dogadały się z PKO BP i Pekao SA w sprawie warunków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Chemia / Nie ma spokoju w Policach