Nie taki Horyzont straszny, jak go malują

opublikowano: 14-02-2019, 22:00

Dotacje przyznawane bezpośrednio przez Brukselę mogą być ciekawą alternatywą wobec krajowego wsparcia. Zwłaszcza dla firm z Mazowsza

Największy unijny program wspierający B+R jest wciąż za mało popularny wśród małych i średnich graczy znad Wisły. Dla niektórych z nich dotacje z Horyzontu 2020 mogą być interesującą opcją wobec krajowych i regionalnych programów operacyjnych (RPO).

Szymon Żółciński, partner w Crido, podkreśla, że
przedsiębiorcy, którzy są przyzwyczajeni do zasad naborów krajowych, mają prawo
narzekać na reguły ubiegania się o granty z KE, w tym obszerną dokumentację
konkursową.
Zobacz więcej

OPASŁE TOMY DOKUMENTÓW:

Szymon Żółciński, partner w Crido, podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy są przyzwyczajeni do zasad naborów krajowych, mają prawo narzekać na reguły ubiegania się o granty z KE, w tym obszerną dokumentację konkursową. Fot. Marek Wiśniewski

W tym roku mazowiecka koperta z grantami dla MŚP jest coraz chudsza. Przedsiębiorcy z regionu, którzy prowadzą prace B+R, nie mogą już walczyć o wsparcie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nawet w przypadku, jeśli są partnerami w konsorcjach. Na szczęście w Horyzoncie 2020 nie ma takiego ograniczenia. Każda firma, bez względu na lokalizację, może starać się o dofinansowanie.

— Większość dotacji z RPO i oferowanych przez NCBR finansuje przede wszystkim projekty znajdujące się w fazie badań. Inne podejście jest w Horyzoncie 2020. Instrument dla MŚP — czyli SME Instrument — jest przeznaczony dla firm, których przedsięwzięcia charakteryzują się wysokim poziomem gotowości technolo- gicznej i są bliskie komercjalizacji — wyjaśnia Szymon Żółciński, partner w Crido.

Bez ograniczeń

Dodatkowo — w przeciwieństwie do programów krajowych — Komisja Europejska (KE) nie narzuca ograniczeń dotyczących katalogu kosztów kwalifikowanych.

— Zasadniczo muszą się one mieścić w jednej z czterech podstawowych kategorii. Są to koszty personelu, pośrednie i pozostałe bezpośrednie oraz podwykonawstwo — wylicza partner w Crido.

Warto podkreślić, że projekty realizowane w konsorcjach — finansowane z funduszy strukturalnych — nie otrzymają dotacji na pokrycie wydatków ponoszonych przez partnerów zagranicznych. Natomiast w Horyzoncie 2020 takich restrykcji nie ma. Szymon Żółciński zauważa ponadto, że granty z NCBR i RPO dla małych firm pokrywają do 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektów znajdujących się w tzw. fazie rozwojowej. W konkursach Horyzontu maluchy mogą liczyć na większe wsparcie. Dla przedsięwzięć innowacyjnych będzie to 70 proc., a badawczo-rozwojowych — 100 proc. Przedsiębiorcy, którzy są przyzwyczajeni do zasad konkursów krajowych, często utyskują na reguły ubiegania się o granty z KE.

— Mają prawo narzekać na brak instrukcji przygotowania wniosku i szczegółowo rozpisanych kwestii formalnych oraz kryteriów wyboru projektów. Do tego dochodzi obszerna dokumentacja. Tylko umowa grantowa, czyli annotated model grant agrement, liczy około 150 stron — tłumaczy Szymon Żółciński.

Duży subiektywizm

Poza tym kryteria oceny przedsięwzięć w Horyzoncie 2020 pozwalają ekspertom na dużą dozę subiektywizmu.

— Dlatego ważna jest wiedza przedsiębiorców o tym, na co powinni zwrócić szczególna uwagę w projektach, aby przekonać specjalistów, że ich wnioski o dofinansowanie są dobrze przygotowane — zaznacza partner w Crido.

Budżet planowanych na 2019 r. naborów z Instrumentu dla MŚP wynosi ponad 552 mln EUR. Ze wsparcia mogą skorzystać mali i średni gracze, którzy mają na koncie nietuzinkową technologię, produkt lub usługę i chcą je wprowadzić na zagraniczne rynki. Dotacje sfinansują wydatki związane z oceną potencjału technicznego i komercyjnego projektu. Eksperci wskażą potencjalne ryzyko przedsięwzięcia. Efektem wspomnianej oceny powinno być powstanie biznesplanu. W obecnej turze przedsiębiorcy mogą składać wnioski o granty do 7 maja. Kolejne graniczne terminy naboru to 5 września i 6 listopada.

Nowy pilotaż

Dotacje z Instrumentu dla MŚP są też przeznaczone dla firm, które mają ciekawe technologie, produkty lub usługi i chcą je wdrożyć na rynku europejskim lub globalnym. Do 3 kwietnia przedsiębiorcy mogą starać się o granty na projekty związane z testowaniem w praktyce planowanych rozwiązań do momentu komercjalizacji. Kolejne tury składania wniosków będą zamykane 5 czerwca i 9 października.

— Najpewniej w połowie roku KE przedstawi plan uruchomienia nowego pilotażowego programu Europejskiej Rady ds. Innowacji, którego celem jest powiększenie oferty dotacyjnej dla MŚP. Prawdopodobnie powstanie nowy instrument. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć zarówno na wsparcie bezzwrotne, jak i kapitałowe. Nie zabraknie również dofinansowania na przełomowe technologie realizowane w międzynarodowych konsorcjach — zapowiada Katarzyna Walczyk- Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy