Nie tylko niższe stawki

KPP
opublikowano: 14-01-2008, 00:00

Pozytywnie oceniamy zapowiedź obniżenia stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Działanie takie pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości oraz może przynosić większe wpływy do budżetu. Poprzednia redukcja stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) spowodowała wzrost podatkowych przychodów budżetu o 2 mld zł. Wysokość stawki tego podatku z punktu widzenia przedsiębiorców nie jest najważniejsza. Istotny jest sposób opodatkowania, czyli — w praktyce — katalog wydatków, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Polskie prawo ustanowiło wiele wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Ich wyłączenie oznacza rzeczywisty wzrost kwoty płaconych podatków. Realna stawka CIT zależy także od systemu, w jakim płaci się ten podatek. To ważne, czy przedsiębiorca uiszcza zobowiązania za miesiąc, czy, przykładowo, 18 miesięcy. Dlatego, jeśli spojrzymy wówczas na wysokość realnego podatku w Polsce, okaże się, że jest on o kilka punktów wyższy niż oficjalna stawka. Wiele kłopotów przedsiębiorców wynika także ze skomplikowania systemu podatkowego. Szacuje się, że średni koszt związany z obsługą podatku w małych i średnich przedsiębiorstwach sięga 10-20 proc. jego wartości.

Naprawiając system podatkowy, należy dążyć przede wszystkim do jego uproszczenia. Obniżka i uproszczenie podatków będzie zachęcać do wychodzenia z tej strefy. Szacuje się, że gdyby opodatkować choć jej połowę, budżet zyskałby rocznie około 13 mld zł.

Adam Ambrozik

ekspert KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu