Nie warto poddawać się pesymizmowi

opublikowano: 19-03-2020, 22:00

Podsumowanie jubileuszowej edycji rankingu „Gazele Biznesu” przypada na wyjątkowy moment, w którym wszystkie dotychczasowe problemy zeszły na plan dalszy.

I choć nie wolno nam bagatelizować wydarzeń, które stały się naszym udziałem w ostatnich tygodniach, to epidemia, prędzej czy później, stanie się jednak tylko faktem historycznym, a ludzkość, w tym także przedsiębiorcy, będzie się mierzyć z takimi wyzwaniami, jak spodziewana recesja czy w najlepszym przypadku spowolnienie gospodarcze. Powrócą też problemy, które uznawano za najważniejsze przed wybuchem wirusowego zamieszania, w tym widmo ocieplenia klimatu i katastrofy ekologicznej. I właśnie jeśli spojrzeć na listę Gazel Biznesu przez pryzmat tych „niewirusowych” wyzwań, można nabrać nieco otuchy.

Ekologiczni…

Już choćby zamieszczona obok infografika z krótkimi opisami zwycięzców całego rankingu i podrankingów wojewódzkich wskazuje, że najdynamiczniejsze małe i średnie firmy w Polsce licznie uczestniczą w zmaganiach z wyzwaniami dzisiejszych czasów. Mniej więcej połowa z nich to podmioty, których biznes bezpośrednio lub pośrednio wiąże się z walką o poprawę stanu klimatu. Są wśród nich wytwórcy elementów elektrowni wiatrowych, firmy specjalizujące się w dystrybucji i montażu paneli fotowoltaicznych, kompleksowej termomodernizacji czy choćby produkcji niezbędnych do niej materiałów. Są także dystrybutorzy energii ze źródeł ekologicznych. Jest nawet wytwórca stacji ładowania elektrycznych pojazdów sprzedający z powodzeniem swoje wyroby w całej Europie. A co najważniejsze, to już nie grupy ekozapaleńców, lecz nowocześnie zarządzane, zyskowne przedsiębiorstwa osiągające spektakularne przyrosty obrotów.

…i nowocześni

Także ci laureaci, którzy zajmują się tradycyjną produkcją lub handlem, to przykłady firm, które powinny zwycięską ręką wyjść z prognozowanych trudności. Większość Gazel Biznesu, które możemy zaliczyć do tej grupy, dowodzi bowiem, że można działać wbrew ogólnoświatowym trendom i na tym dobrze zarabiać. W czasach, gdy fabryką świata stały się Chiny, wielu laureatów z powodzeniem eksportuje polskie produkty, i to daleko poza granice Unii Europejskiej. Laureaci jubileuszowego rankingu „Gazele Biznesu” to firmy, które potrafią stawiać czoła problemom lub — tak jak zwycięzca podrankingu województwa pomorskiego i laureat drugiego miejsca w rankingu ogólnopolskim — oferują usługi będące sposobem na rozwiązanie tych problemów. To firmy nie tylko korzystające z najnowszych technologii, lecz także prowadzące własne prace badawczo-rozwojowe. To firmy z niezwykłą sprawnością wykorzystujące internetowe kanały sprzedaży, które tworzą własne platformy handlowe dla e- -klientów krajowych i zagranicznych. Przykładem są choćby tegoroczny zwycięzca zestawienia ogólnopolskiego oraz lider podrankingu warmińsko-mazurskiego. Jeżeli nawet spodziewane problemy zagoszczą w światowej i polskiej gospodarce na długo, jeśli nasz ranking w kolejnych latach stanie się krótszy, to i tak nikt inny nie stawi czoła trudnościom lepiej niż właśnie Gazele Biznesu, a jubileuszowe XX wydanie tego zestawienia, które właśnie podsumowujemy, to lista 4675 dowodów, że nie warto poddawać się pesymizmowi.

Gazele Biznesu 2019 to firmy które:

  • rozpoczęły działalność przed rokiem 2016 i prowadzą ją nieprzerwanie do dziś;
  • w roku bazowym 2016 osiągały przychody ze sprzedaży w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych;
  • w latach 2016-2018 z roku na rok notowały wzrost przychodów ze sprzedaży;
  • w latach 2016-2018 ani razu nie odnotowały straty;
  • umożliwiły analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).

Supergazele Biznesu 2019

Supergazele wybierno spośród firm, które były laureatkami rankingu przez 5 kolejnych lat. Dla każdej takiej firmy wyliczono średnią z miejsc, które w kolejnych latach zajmowała w rankingu ogólnopolskim. Tytuł Supergazeli 2019, w poszczególnych województwach przypadł tym firmom, które po wyliczeniu średniej osiągały najwyższą pozycję w rankingu ogólnopolskim. Jeżeli zaś kilka firm miało taką samą średnią, tytuł przypadł tej, która w roku 2019 osiągnęła wyższą pozycję w swoim województwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane