Nie wszystkie indeksy się korygują

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 09-03-2021, 11:25

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 3% spadek technologicznego Nasdaqa podczas gdy przemysłowy Dow Jones zyskał prawie 1% i wspiął się na nowy szczyt.

Podobnie niemiecki Dax wykreślił nowe ekstrema w dniu wczorajszym powyżej 14300 pkt. To obrazuje jak wzrost rentowności ciąży obecnie głównie spółkom technologicznym. Sektor przemysłowy cały czas zyskuje w nadziei na dalszy postęp w odbudowie gospodarczej. Tradycyjnym branżom bardziej też powinien pomagać finalizowany pakiet fiskalny w USA. Spółki technologiczne, które najmocniej zyskały w czasach pandemii korygują się obecnie, niemniej jednak uwzględniając ich wyniki nie powinny one pozostawać w niełasce przez dłuższy czas. Dziś rentowności amerykańskich dziesięciolatek spadają poniżej 1.6%, co daje przestrzeń do chwilowego oddechu. Kluczowe dla dalszych oczekiwań związanych z polityką monetarną w USA będą jutrzejsze dane o inflacji za luty. Zaskoczenie w górę może wyprowadzić rentowności na nowe maksima, podczas gdy słabszy od prognoz odczyt powinien łagodzić oczekiwania na zacieśnianie polityki monetarnej w USA. Kalendarium makroekonomiczne nie należy dziś do najciekawszych, a cofnięcie rentowności obligacji skarbowych powinno sprzyjać wzrostowi popytu na ryzyko.

Na rynku ropy naftowej poniedziałkowe wzrosty po ataku na saudyjską infrastrukturę nie trwały długo i notowania WTI szybko cofnęły się w okolice 65 USD za baryłkę. Dość dobry sentyment na rynkach finansowych ogranicza jednak przestrzeń do większej korekty cen ropy. Złoto wraca powyżej 1700 USD za uncję wraz z cofnięciem rentowności obligacji skarbowcy. Notowaniom żółtego metalu wciąż ciąży jednak perspektywa zakończania pandemii, przez co o silniejsze odbicie może być trudno. Ważne z punktu widzenia złota będą jeszcze jutrzejsze dane o inflacji w USA.

Dolar oddaje dziś sporą część wczorajszych zwyżek, a kurs EURUSD wraca w okolice 1.19. Notowania USDJPY po dotarciu do 109 cofają się o 30 pipsów. Podobnie koryguje się rynek USDCHFa. W tym ostatnim przypadku miejscem gdzie część uczestników rynku ponownie może szukać pozycji długich będzie poziom 0.93, gdzie znajduje się poprzedni szczyt z września 2020. Patrząc na dolara, pakiet fiskalny i intensywny proces szczepień, cały czas przemawiają na jego korzyć. W sytuacji, gdy odradza się popyt na ryzyko, pozycje krótkie na rynku EURUSD mogą nie być najszczęśliwszym rozwiązaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane