Nie zwlekaj z ewidencją IP Box

opublikowano: 23-01-2020, 22:00

Innowatorzy nie skorzystają z ulgi podatkowej, jeśli na bieżąco nie prowadzili wymaganego rejestru.

Od 2019 r. obowiązuje rozwiązanie, które wspiera firmy w prowadzeniu działalności B+R w Polsce. Preferencyjna stawka podatku od dochodu z praw własności intelektualnej wynosi 5 proc. Chodzi m.in. o patenty lub autorskie prawa do programów komputerowych.

— Określenie wspomnianego dochodu wymaga jednak prowadzenia odpowiedniej ewidencji podatkowej dla wszystkich tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), a także związanych z nim przychodów, kosztów i strat — mówi Urszula Uchmańska, starszy konsultant w Crido.

Interpretacje skarbówki potwierdzają, że brak prawidłowo prowadzonej ewidencji może przekreślić możliwość skorzystania z mechanizmu IP Box. Co powinna ona obejmować?

— Wyodrębnienie każdego tzw. kwalifikowanego IP w księgach rachunkowych firmy. Powinny być one prowadzone w taki sposób, aby można było ustalić przychody, koszty uzyskania wspomnianych przychodów i dochodu — podkreśla Urszula Uchmańska.

Zaważa, że ustawa dotycząca ulgi podatkowej przewiduje pewne wyjątki od tej reguły.

Chodzi o sytuacje, w których dochód z praw własności — objętych IP Boxem — może być ustalany łącznie.

— Obowiązujące przepisy nie określają jednak formy, w jakiej powinna być prowadzona ewidencja IP Box. Intencją ustawodawcy jest to, aby umożliwiła obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac B+R z osiąganymi dochodami. Ewidencja powinna pomagać też w śledzeniu i kontrolowaniu efektów prac B+R — wyjaśnia Urszula Uchmańska.

Uważa, że opublikowane w lipcu ubiegłego roku objaśnienia Ministerstwa Finansów (MF) są pomocne dla firm. Przedstawiciele MF nie wskazali na konieczność prowadzenia odrębnych ksiąg w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe. Chodzi jedynie o wyodrębnienie w nich odpowiednich operacji gospodarczych związanych z tzw. kwalifikowanymi IP. Natomiast w odniesieniu do podatników, którzy nie prowadzą wspomnianych ksiąg, wystarczy sporządzić odpowiedni arkusz kalkulacyjny np. w formie comiesięcznego zestawienia. Na szczęście — jak podkreśla Jan Końsko, konsultant w Crido — zasady i sposoby wypełniania przez przedsiębiorców obowiązku ewidencji podatkowej są coraz częściej wyjaśniane w interpretacjach fiskusa. Co ważne, powinna być ona prowadzona systematycznie, a nie w chwili rocznego rozliczenia podatku.

Sprawdź program konferencji "Controlling Finansowy", 26 lutego 2020, Warszawa >>

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy