Niebieskie kropki kwantowe chcą błyszczeć

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

Z inwestorami na pokładzie spółka QNA rozwija nową technologię. Start-up jest w połowie drogi do celu.

QNA Technology, spółka specjalizująca się w produkcji koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych, zebrała już kilka milionów złotych zewnętrznego finansowania. Na rozwój innowacyjnego projektu dostała wsparcie z programu BrigdeAlfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) — zostało ono przekazane za pośrednictwem funduszu venture capital Kvarko. Teraz skupieni wokół niego inwestorzy podbili stawkę. Dołączył do nich także Mariusz Muszyński, finansowo zaangażowany w kilka spółek z NewConnect. Wysokość inwestycji nie została ujawniona. Pieniądze natomiast mają pomóc w rozwoju kolejnych produktów. Jak podaje start-up, zostaną spożytkowane na prace m.in. nad „syntezą niebieskich kropek kwantowych do wykorzystania np. w telewizorach i w wyświetlaczach”.

W LABORATORIUM:
W LABORATORIUM:
Kolejni inwestorzy to dowód zaufania do QNA i potwierdzenie potencjału, jaki drzemie w naszej firmie — twierdzi Artur Podhorodecki, prezes i współzałożyciel QNA Technology (na dole). Wspierają go Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko (w środku) i Mateusz Bański, wiceprezes QNA.
Fot. ARC

W stronę biznesu

Spółka QNA Technology powstała z inicjatywy naukowców związanych z Politechniką Wrocławską — Artura Podhorodeckiego i Mateusza Bańskiego. Skorzystali oni z doświadczeń zdobytych w uczelnianym laboratorium i poszli o krok dalej, dostosowując swoje rozwiązania do produkcji na większa skalę i komercjalizacji. Skupiają się na nanokryształach wykonanych z materiałów półprzewodnikowych, zdolnych do emitowania i absorbowania światła o różnej barwie w zależności od ich rozmiaru. Można je postrzegać jako najwyższej jakości barwniki.

— Kropki kwantowe to emitery światła o bardzo wysokich parametrach optycznych i rozmiarze z kategorii nano. Ich produkcja rozwija się w ostatnich latach bardzo szybko, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Azji. Komercyjnie stosuje się je np. w wyświetlaczach. Obecnie pełnią one rolę jedynie filtra, który ożywia kolory i poszerza paletę barw. Nie są one jeszcze wykorzystywane jako źródło światła, jak ma to miejsce z barwnikami w technologii OLED. Ale już teraz najwięksi producenci wyświetlaczy pracują nad tym, aby otrzymać emitery na bazie kropek, które bezpośrednio zamieniałyby prąd na światło. Problemem jest utrzymanie ich jakości. O ile na świecie w miarę dobrze opanowana została produkcja kropek czerwonych i zielonych, o tyle wciąż trudność sprawia wytwarzanie półprzewodnikowych kropek wydajnie świecących na niebiesko — zaznacza Artur Podhorodecki.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

To właśnie ich masowa produkcja jest istotą projektu badawczo-rozwojowego, finansowanego z programu NCBR. Według założeń będzie on realizowany do końca listopada 2019 r.

— Wierzymy, że fundamentem sukcesu w branży hi-tech są wykwalifikowani eksperci, stanowiący o sile zespołu. QNA Technology to z tej perspektywy wyjątkowa spółka. Dysponuje wybitnym zespołem badawczo- -rozwojowym, reprezentującym nauki fizyczne i chemiczne, z dużym zacięciem biznesowym. Ponadto działa na obiecującym rynku, którego globalna wartość w 2021 r. przekroczy 10 mld USD — wyjaśnia Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko.

Na szerszą skalę

W jego opinii spółka QNA ma przed sobą dobre perspektywy rozwoju i wiele pól zastosowania swoich rozwiązań.

— Dzięki unikalnej jakości QNA mamy szansę wpłynąć na branżę wyświetlaczy, ogniw fotowoltaicznych, filtrów światła czy też znakowania biologicznego — wylicza inwestor.

Technologia ma szansę spopularyzować się właśnie za sprawą syntezy niebieskiej kropki kwantowej. „Wysoka jakość tego produktu skokowo poprawi właściwości wizualne, funkcjonalne, energetyczne oraz kosztowe, głównie w branży producentów telewizorów i wyświetlaczy” — zapewniają przedstawiciele spółki.

— Udało się nam przeskalować technologię wzrostu kropek kwantowych i uzyskać bardzo wysoką jakość kropek o różnych kolorach. Teraz będziemy koncentrować się na poprawie parametrów niebieskich kropek — dodaje Mateusz Bański, wiceprezes QNA.

Firma jest już aktywna na rynku. Poza realizacją prac badawczo-rozwojowych w zakresie syntezy niebieskich kropek zajmuje się również „projektowaniem, wytwarzaniem oraz modyfikacją powierzchni koloidalnych kropek kwantowych pod sprecyzowane wymagania klienta względem indywidualnych zastosowań nanostruktur”. QNA ubiega się o finansowanie kolejnego projektu technologicznego — „funkcjonalnego tuszu na bazie kropek kwantowych”. Odbiorcy z pomocą standardowych drukarek będą mogli samodzielnie nadrukowywać je na różnego rodzaju powierzchnie, tworząc w łatwy sposób nowe urządzenia optoelektroniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane