Niemcy blokują informacje o skażonych jajach

opublikowano: 26-10-2017, 11:26
aktualizacja: 26-10-2017, 11:27

O skażonych fipronilem jajach jest głośno już od wielu tygodni, jednak skala skandalu pozostaje dotychczas nieznana. Jednym z powodów jest wstrzymywanie informacji przez Niemcy, informuje Der Spiegel.

Choć o skażonych w Europie jajach środkiem owadobójczym wiadomo już od sierpnia, to dotychczas nie wiadomo ile jaj zostało skażonych i w jakim stopniu. Komisja Europejska odmawia upublicznienia konkretnych danych liczbowych, jako powód podając opieszałość  w raportowaniu Niemiec i Holandii – państw, które w największym stopniu zostały dotknięte jajecznym skandalem.

W związku z zanieczyszczeniem jaj nie wystosowano ostrzeżenia dla konsumentów. Zapobiegawczo wycofano jednak dotychczas z rynku i zniszczono pewną nieznaną ilość jaj i przetworzonych produktów zawierających jaja w swoim składzie.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu