Niemcy chcą aby Grecji pomógł MFW

MD
opublikowano: 18-03-2010, 20:39

Niemcy z coraz większą niechęcią myślą o  pomocy Grecji, jednostronnej, czy przez Unię Europejską. Skłaniają się natomiast do pomysłu, aby Grecji pomógł Międzynarodowy Fundusz Walutowy, pisze The New York Times.  

Dotychczas pomysł, że wewnętrzne problemy eurolandu będzie pomagał rozwiązać MFW wywoływał sprzeciw polityków tych państw Unii Europejskiej, które mają w niej najwięcej do powiedzenia. Szczególnie przeciwni byli temu Niemcy, główni protagoniści projektu europejskiej integracji. Nastąpił jednak przełom. The New York Times dowiedział się od jednego z niemieckich oficjeli, że Berlin jest przekonany iż biorąc pod uwagę trudności natury prawnej, najlepiej aby ewentualnej zewnętrznej pomocy udzielił Grecji Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

- W przypadku, gdy Grecja będzie miała naprawdę poważne problemy, poprzemy udział MFW w ich rozwiązaniu – powiedział dziennikowi niemiecki polityk, proszący o anonimowość.

Jako główną przyczynę zmiany stanowiska Niemiec wskazał artykuł 125 Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który mówi, że „Unia nie odpowiada za zobowiązania rządów centralnych (…), ani ich nie przejmuje (…). Państwo Członkowskie nie odpowiada za zobowiązania rządów centralnych (…), ani ich nie przejmuje (…)”.

Rozmówca NYT podkreślił, że Berlin wciąż wierz, że jest „bardzo mało prawdopodobne” aby Grecja zwróciła się o pomoc do MFW.

MD, nyt.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy chcą aby Grecji pomógł MFW