Niemcy powinny być wdzięczne EBC za "schwarze Null"

opublikowano: 08-06-2016, 15:49

“Schwarze Null” czyli “czarne zero”, tak niemiecka praca określiła nadwyżkę budżetową kraju, którą Niemcy osiągnęły w latach 2014 i 2015 bez konieczności zaciągania nowego długu.

Taki fiskalny umiar to powód do dumy dla Niemiec i jest często porównywany z południowoeuropejskimi krajami, które bez umiaru się zadłużają.

Mario Draghi i Wolfgang Schaeuble
Mario Draghi i Wolfgang Schaeuble
Reuters/Forum

Z najnowszych  badań wynika jednak, że minister finansów Wolfgang Schaeuble zawdzięcza swój sukces polityce niskich stóp prowadzonej przez prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego – polityce tak bardzo krytykowanej przez Schaeublego, który w kwietniu powiedział, że jest ona okradaniem niemieckich emerytów z ich oszczędności.

Analiza autorstwa Karoli Herrmann z Deutsches Steuerzahlerinstitut, badającego problemy natury fiskalnej, wskazuje, że „schwarze Null” jest głównie konsekwencją czynników jednorazowych – głównym są niższe raty niemieckiego długu publicznego.

Z badania wynika, że dzięki niższemu oprocentowaniu długu Niemcy oszczędzili w sumie 72 mld EUR w latach 2011-2015. To stanowi odpowiedź dla nadwyżki budżetowej w wysokości 13 mld EUR za 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Polecane