Niemcy: słabną oczekiwania produkcyjne

opublikowano: 07-12-2020, 10:52

Najnowsza publikacja indeksu instytutu Ifo wskazuje na pogorszenie oczekiwań dotyczących produkcji w największej europejskiej gospodarce w kolejnych miesiącach, informuje Reuters.

ROBERT WOZNIAK Robert Wozniak / Forum

Szczególne osłabienie nastrojów zauważalne jest w branżach zorientowanych na produkty konsumenckie.

Wskaźnik perspektyw produkcji spadł w odczycie na listopad do 5,5 pkt z 16,3 pkt. miesiąc wcześniej. Co istotne, subindeks dla producentów samochodów znalazł się w ujemnym terytorium notując spadek z 39 pkt do -1 pkt.

Jak podkreślił Klaus Wohlrabe z Ifo, spośród badanych branż na plus prezentowała się w listopadzie farmaceutyczna, co wynikało z sukcesów na polu szczepionek przeciw Covid-19. Zadyszka dopadła jednak branże konsumenckie.

Tymczasem według opublikowanych przed Destatis danych, w październiku produkcja przemysłowa zwiększyła się względem września o 3,2 proc. i jej dynamika była dwukrotnie wyższa od prognozy oraz przebiła wynik za poprzedni miesiąc zrewidowany w górę z 1,6 do 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane