Niemiecka gospodarka w recesji?

JO
opublikowano: 26-08-2008, 12:45

Wskaźnik zaufania niemieckich konsumentów spadł w sierpniu mocniej niż spodziewali się tego analitycy. Poziom 94,8 pkt., zanotowany przez instytut Ifo, jest najniższym od trzech lat. A to oznacza, że  największa gospodarka Europy zmierza w kierunku recesji. Giełdy zareagowały spokojnie.

Po publikacji danych euro spadło do 1,4597 USD, a rentowność obligacji obniżyła się. Wskaźnik powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród 7 tys. menedżerów. Niemiecka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale i może nie wzrosnąć w trzecim. Oznaczało by to podręcznikową recesję. Mimo że cena ropy cofnęła się z rekordowego poziomu 147 USD za baryłkę, wciąż zyskuje ponad 60 proc. w tym roku. Zwiększa jednocześnie koszty firm. 

Właściciel największych centrów handlowych – Arcandor AG- zanotował spadek przychodów w II kwartale i obniżył prognozy dochodu za 2009 rok. Daimler AG, drugi pod względem wielkości na świecie producent aut luksusowych, obciął plany produkcji o 45 tys. sztuk. Do tej pory firma z Sindenfilgen, podobnie jak Arcandor AG, obniżyła prognozy dochodu za cały bieżący rok.

- To nie koniec spadku wskaźnika zaufania konsumentów – mówi ekonomista Bayerische Landesbank z Monachium. Twierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo wstąpienia niemieckiej gospodarki w fazę recesji. Rząd Niemiec przewiduje wzrost gospodarczy w granicach 1,7 proc. za 2008 rok wobec zanotowanych 2,5 proc. w 2007 roku.

O godz. 12:30 niemiecki DAX traci niecałe 0,3 proc. i wciąż nie może znaleźć stałego miejsca powyżej 6300 punktów. O dalszym przebiegu sesji zadecydować mogą wieści z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niemiecka gospodarka w recesji?