Niemiecki Bundesbank sprzedaje 8 ton złota

opublikowano: 20-12-2004, 15:30

Niemiecki Bundesbank sprzeda w tym roku 8 ton złota o wartości 114 mln USD niemieckiemu Ministerstwu Finansów, w ramach odnowionego porozumienia zawartego przez europejskie banki centralne o sprzedaży tego metalu - podał Bundesbank w poniedziałek.

Porozumienie to zakłada, że niemiecki bank centralny ma prawo sprzedać w ciągu najbliższych pięciu lat do 600 ton złota, czyli do 120 ton rocznie.

Bundesbank podał jednak w poniedziałek, że nie zamierza sprzedawać reszty przypadającej na ten rok kwoty wynoszącej

jeszcze 112 ton.

Bank centralny Niemiec sprzedaje złoto ministerstwu do produkcji złotych monet.

W niedzielę "Bild am Sonntag" zacytował niemieckiego ministra finansów Hansa Eichela, który stwierdził, że jego resort ma

nadzieję na zmniejszenie deficytu budżetowego Niemiec właśnie przez sprzedaż części rezerw złota, którymi zarządza Bundesbank.

Ósmego marca 2004 r. Europejski Bank Centralny i 14 innych europejskich banków centralnych, w tym ze Szwajcarii i Szwecji, podały, że odnawiają na pięć lat porozumienie o sprzedaży złota z własnych rezerw.

W październiku rezerwy złota w Niemczech wynosiły 3.433 tony. To daje Niemcom drugie miejsce po USA, gdzie Rezerwa Federalna posiada 8.136 ton tego metalu. Na trzecim miejscu jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a na następnych - Francja i Włochy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu