Niepewność prawa zniechęca do ulg

opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Większość firm zna zachęty podatkowe do innowacyjnych działań. Największą wiedzę mają o odliczeniach B+R.

Spośród przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową (B+R) tylko 22 proc. dotychczas skorzystało z jakiegokolwiek wsparcia innowacyjnych projektów — wynika z badania KPMG w Polsce. Jednocześnie 46 proc. respondentów chce użyć takich instrumentów. Z raportu wynika, że rozpoznawalność dostępnych form wspierania działalności innowacyjnej w Polsce jest spora. 80 proc. badanych firm zadeklarowało, że zna ulgę B+R i Innovation Box.

Zdecydowanie większa jest jednak świadomość tej pierwszej, funkcjonującej od kilku lat (77 proc. odpowiedzi) niż nowego instrumentu, jakimjest drugie uprawnienie (37 proc.). Jednocześnie co piąta firma prowadząca działalność B+R w Polsce nie ma wiedzy na temat podatkowych narzędzi wspierania działalności innowacyjnej w naszym kraju. Wysoka deklarowana przez respondentów znajomość dostępnych form wsparcia działalności innowacyjnej nie przekłada się na równie wysokie korzystanie z nich przez spółki. Osiem na dziesięć badanych firm nigdy nie skorzystało z żadnej formy wsparcia — funkcjonującej dawniej lub dostępnej obecnie dla spółek prowadzących działalność innowacyjną. Okazuje się, że do skorzystania z ulgi B+R zniechęcają niepewność i zmienność prawa (50 proc.), brak przejrzystości przepisów (46 proc.), a także obawa o możliwość zakwestionowania wysokości zastosowanego odliczenia przez organy skarbowe (38 proc.).

— O ile argument o zmienności prawa wydaje się bezdyskusyjny, to w praktyce okazuje się, że firmy, które korzystają z ulgi B+R, nie zgłaszały trudności ze strony administracji skarbowej w procesie jej odliczenia — mówi Paweł Podsiedlik, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w krakowskim biurze KPMG w Polsce.

Skala wykorzystania zachęt podatkowych do prowadzenia działalności innowacyjnej może się jednak zwiększyć. Prawie połowa ankietowanych zamierza w przyszłości skorzystać ze wsparcia prac B+R. Najczęściej plany te dotyczą ulgi B+R (43 proc.), a w co dziesiątej firmie — instrumentu Innovation Box (11 proc.). Zastosowanie obu mechanizmów jednocześnie zapowiada 20 proc. spółek. Ponad połowa respondentów deklaruje, że nie jest zainteresowana żadną formą wsparcia działalności innowacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu