Nierówność szans

DI
opublikowano: 15-07-2010, 00:00

Trybunał Konstytucyjny dzisiaj orzeknie, czy zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP. Przepisy zaskarżone przez rzecznika praw obywatelskich określają powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na co najmniej 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Rzecznik argumentuje wniosek zasadą równości wobec prawa. Jego zdaniem, utrzymanie w nowym systemie zróżnicowanego wieku dyskryminuje kobiety — pracują one krócej i w związku z tym odkładają mniej pieniędzy na emeryturę. A to oznacza, że ich emerytura będzie dużo niższa niż mężczyzn.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że nowy system karze osoby, które krócej pracują. Gdyby kobiety były czynne zawodowo pięć lat dłużej, to ich emerytura mogłaby być wyższa nawet o 30 proc. Na jej obniżenie wpływają także przerwy w pracy spowodowane macierzyństwem i wychowaniem dzieci. W skrajnych przypadkach kobieta po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat może pobierać świadczenie w wysokości tylko 20 proc. ostatniego wynagrodzenia.

Obecne przepisy pogarszają status materialny kobiet po przejściu na emeryturę, a także pozbawiają je możliwości kontynuowania kariery zawodowej na równi z mężczyznami. W związku z tym, że kobiety żyją dłużej i nie ma też żadnych obiektywnych wskaźników świadczących o ich gorszym stanie zdrowia, wiele państw już zrównało wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Dodatkowo kobiety, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny, są często wypychane z rynku pracy.

PKPP Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu