Niewielkie zmiany, niskie były też obroty

Paweł Kubisiak
26-08-2002, 00:00

Piątkowa sesja rozpoczęła się od niewielkich wzrostów indeksów, które utrzymały się do końca notowań. Jednak obroty były bardzo małe — wartość transakcji nieznacznie przekroczyła 110 mln zł. Inwestorów nie opuszczają nastroje wakacyjne i piątkową sesję zdominowało wyczekiwanie na kolejny gorący weekend. Fundusze i zagraniczni inwestorzy zdecydowali się poczekać z inwestycjami na środową decyzję RPP i przyszłotygodniowe dane makro z USA. Warszawskiej giełdzie pomógł na otwarciu dobry finisz amerykańskich indeksów. Gracze nie zareagowali nawet w dalszej części sesji na korekcyjne spadki, które dominowały na giełdach Starego Kontynentu.

Uwaga rynku ponownie skoncentrowała się jedynie na akcjach blue chipów. OFE otrzymały zastrzyk gotówki i zainwestowały w najpewniejsze spółki warszawskiego parkietu. Niewielkie wzrosty zanotowały akcje TP SA, KGHM i PKN Orlen. Merrill Lynch uważa, że PKN jest niedoszacowany w porównaniu z węgierskim MOL. Gracze uwierzyli też w KGHM, który planuje na wrzesień podwyższenie prognozy. Dodatkowo spółka zamierza osiągnąć spore oszczędności, dzięki wspólnej z Rafinerią Gdańską inwestycji w biopaliwa, o wartości 25 mln EUR (100 mln zł).

Bardzo dobrze na tle rynku wypadł sektor bankowy. Największa spółka, Pekao SA, zanotowała ponad 3-proc. wzrost. Jak się okazało, zaangażowanie kredytowe banku w Stocznię Szczecińską wynosi 497,8 mln zł, wobec oczekiwań na poziomie 600 mln zł. Bank zapewnił też, że 98 proc. tej kwoty stanowią kredyty na finansowanie czterech statków, z których jeden jest całkowicie ukończony, a budowa trzech pozostałych jest zaawansowana. Prawie 2 proc. zyskał BZ WBK, planujący wzrost zysku w 2002 do 290-300 mln zł.

Około 14 proc. stracił PIA Piasecki, który w czwartek zanotował gigantyczny wzrost związany z odrzuceniem przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłość i otwarciem postępowania układowego. Wśród pozostałych spółek budowlanych przeważały wzrosty. Liderem sektora był Mostostal Export, który zarobił przeszło 12 proc. Sąd rejonowy w Kielcach umorzył postępowanie dotyczące ogłoszenia upadłości KPBP BICK i otworzył postępowanie układowe z wierzycielami. Głównym akcjonariuszem spółki, mającym ponad 57 proc. głosów na WZA, jest właśnie Mostostal Export.

Do kupna akcji zachęcały dane przekazane przez GUS, które dają nadzieję na ożywienie gospodarcze i zwiększają szanse na cięcie stóp podczas najbliższego posiedzenia RPP. GUS poinformował o poprawie wskaźnika koniunktury w przemyśle oraz o wzroście sprzedaży detalicznej aż o 8,6 proc. w skali rocznej. Pozostaje jednak pytanie, jak się zachowa rada na posiedzeniu, które rozpocznie się jutro. Wynik obrad zdecydowanie wpłynie na zachowanie warszawskich indeksów w najbliższych dniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niewielkie zmiany, niskie były też obroty