Nikkei zanotował kolejną silną korektę

Marek Druś
opublikowano: 04-02-2002, 00:00

Piątkowa sesja przyniosła spadek głównego japońskiego indeksu Nikkei o 2,06 proc., do poziomu sprzed 4 miesięcy. Wskaźnik Topix spadł o 1,6 proc., osiągając dołek nie notowany od 24 kwietnia 1985. Przyczyną przeceny na giełdzie w Tokio stały się obawy, iż zapowiadane przez rząd reformy mogą w najbliższym czasie negatywnie odbić się na wynikach spółek.

Mocno w dół poszły akcje sektora technologicznego po raportach liderów sektora: NEC i Pioneer. Producent elektroniki Pioneer stracił prawie 14 proc., gdyż poinformował o spadku zysku grupy o 50 proc. i obniżył prognozy. Dwukrotnie zmniejszył prognozy zysków również producent chipów NEC, którego akcje spadły prawie o 8 proc.

Pozostałe rynki Dalekiego Wschodu, w tym Hongkong, Tajwan, Singapur i Korea dzięki zwyżkom na rynkach amerykańskich zanotowały znacznie mniejsze przeceny. W Seulu liderem wzrostów był rosnący o 7 proc. producent chipów Hynix Semiconductor, który rozpoczyna wspólne przedsięwzięcie z niemieckim rywalem Infineon Technologies. W górę poszła wycena całego sektora, w tym największego producenta pamięci komputerowych Samsung Electronics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nikkei zanotował kolejną silną korektę