Czytasz dzięki

Nissan znów tnie prognozę

opublikowano: 24-04-2019, 14:27

Koncern Nissan Motor obniżył prognozę zysku do najniższego poziomu od prawie dziesięciu lat. Powodem jest słaba pozycja spółki na amerykańskim rynku i zmiany w zarządzaniu po dymisji długoletniego prezesa Carlosa Ghosna.

Japoński producent samochodów oczekuje obecnie, że zysk operacyjny za rok zakończony w marcu 2019 r. spadnie aż o 45 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym do 318 mld jenów (2,84 mld USD). Wcześniejsza projekcja zakładała natomiast wartość na poziomie 450 mld jenów. Tak znacząca korekta jest rezultatem wydatków związanych z przedłużeniem gwarancji na pojazdy w Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem zbytu dla japońskiej firmy.

Nissan
Zobacz więcej

Nissan fot. Bloomberg

W środowym oświadczeniu Nissan napisał, że sprzedaży bardzo zaszkodziła afera związana z aresztowaniem byłego szefa (Ghosna), przyczyniając się do spadku zysku do najniższego poziomu od roku zakończonego w marcu 2010.

Jest to druga już obniżka prognozy zysku operacyjnego producenta samochodów w ciągu dwóch miesięcy. U jej podstaw leżą również zmiany strukturalne i kadrowe, które mają zaowocować bardziej wyrównaną pozycją względem Renault, największym udziałowcem Nissana.

Problemy Nissana pojawiły się jednak już zanim Ghosn został po raz pierwszy aresztowany w listopadzie minionego roku w sprawie zarzutów o niewłaściwe działania finansowe. Firma traciła udziały w rynku notując systematyczny spadek rentowności. 

Całoroczne wyniki Nissan ma ogłosić 14 maja. 

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane