Noble Bank zadebiutuje na GPW w czerwcu

09-02-2007, 11:09

Noble Bank, kontrolowany przez Getin Holding, zadebiutuje na GPW najprawdopodobniej w czerwcu. Wartość emisji może sięgnąć ponad 100 mln zł.

Noble Bank, kontrolowany przez Getin Holding, zadebiutuje na GPW najprawdopodobniej w czerwcu. Wartość emisji, z której środki bank chce przeznaczyć na rozwój akcji kredytowej, będzie należała do dużych na naszej giełdzie powiedział agencji ISB Jarosław Augustyniak, wiceprezes zarządu Noble Banku.

W 2006 roku z 38 pierwotnych ofert publicznych tylko siedem przekroczyło wartość 100 mln zł. Oznacza to, że emisja Noble Banku może przekroczyć próg 100 mln zł.

Obecnie bank prowadzi prace nad prospektem emisyjnym i liczy na to, że uda mu się zadebiutować na warszawskim parkiecie w drugim kwartale.

"Nie wiemy jeszcze, jakiej wielkości dokładnie będzie ta emisja, ale niewątpliwie pod względem wartości będzie zaliczała się do dużych emisji na naszej giełdzie" - powiedział Jarosław Augustyniak, wiceprezes zarządu Noble Banku.

"Chcemy zadebiutować w drugim kwartale, ale myślę, że będzie to raczej czerwiec, niż marzec" - dodał.

Noble Bank obecnie nie potrzebuje jeszcze dokapitalizowania, ale większy kapitał będzie niezbędny do dalszego rozwoju akcji kredytowej.

Współczynnik wypłacalności banku wynosi obecnie ponad 50%, a wskaźnik koszty/dochody jest bardzo niski w porównaniu ze średnią rynkową i wynosi 35%.

"Myślę, że w ciągu dwóch lat w wyniku szybkiego rozwoju współczynnik wypłacalności obniży się do około 15%. Jednocześnie będziemy pracować nad utrzymaniem, albo poprawą współczynnika koszty/dochody" - powiedział wiceprezes.

Głównym akcjonariuszem Noble Banku jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Getin Holding, który posiada 85% akcji. Pozostałe 15% akcji w pakietach po 5% należy do trzech akcjonariuszy: Jarosława Augustyniaka, Krzysztofa Spyry oraz Maurycego Kuhna.

"Nasz główny akcjonariusz uważa, że działalność zarządu najlepiej ocenia rynek - stąd m.in. decyzja o upublicznieniu Noble Banku, a nie np. dokapitalizowaniu przez głównego akcjonariusza" - powiedział Augustyniak.

Dodał, że Getin Holding jeszcze nie zdecydował, czy obejmie akcje nowej emisji i jaki pakiet akcji Noble Banku mógłby trafić na giełdę. "Na pewno jednak będzie chciał zachować pakiet kontrolny w banku" - zaznaczył.

W 2006 roku skonsolidowany zysk netto Noble Banku, który wraz z Open Finance i Noble TFI tworzy grupę kapitałową, przekroczył zakładany poziom 45 mln zł. Augustyniak nie podał jednak dokładnej kwoty.

Zysk ten posłuży zasileniu kapitałów własnych banku, które na koniec grudnia wyniosły 175 mln zł.

Zapytany o politykę wynagradzania akcjonariuszy, Augustyniak odpowiedział, że na razie bank nie planuje wypłacania dywidendy.

"Na pewno nie za ostatni rok, jak będzie dalej, zobaczymy. Sądząc po tym, jaką politykę co do dywidendy Leszek Czarnecki prowadzi w innych swoich spółkach, wydaje mi się, że główny akcjonariusz nie będzie chciał wypłacać dywidendy" - powiedział Augustyniak.

W ubiegłym roku Noble Bank udzielił 100 mln zł kredytów detalicznych w ramach private banking i zabrał depozyty tej samej wielkości. Aktywa banku wyniosły 600 mln zł na koniec ubiegłego roku, zaś zwrot z kapitału (ROE) grupy Noble sięgnął prawie 30%.

Noble Bank jest zainteresowany klientami, którzy inwestują ponad 200 tys. zł albo są zainteresowani systematycznym oszczędzaniem od 1 tys. zł miesięcznie lub też zaciągają kredyt inwestycyjny - pod hipotekę, czy też pod zastaw papierów wartościowych o wartości od 500 tys. zł. Klientami banku są także osoby o niższych dochodach, które są zainteresowane ułożeniem własnego bilansu finansów osobistych.

"Chcemy pełnić rolę banku-doradcy, dlatego np. rachunek osobisty służy w Noble Banku nie do bieżących rozliczeń, ale bardziej jako rachunek inwestycyjny. Klienci oczekują przede wszystkim profesjonalnego doradztwa z zakresu finansów osobistych na różnych etapach życia" - powiedział Jarosław Augustyniak.

Noble Bank zamierza w tym roku podwoić sieć oddziałów do 10, a docelowo chce obsługiwać klientów w 20 placówkach. Obecnie Noble Bank posiada 700 klientów, którzy posiadają choć jeden produkt banku, ale prowadzi rozmowy także z 300 innymi potencjalnymi klientami. Bank zatrudnia 24 doradców.

"Chcemy, aby docelowo jeden doradca opiekował się 50-70 klientami. Myślę, że uda się to zrealizować w ciągu dwóch lat" - powiedział wiceprezes.

Noble Bank oferuje produkty ponad 20 banków i 10 TFI i TUNŻ oraz sprzedaje także własne produkty.

Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego bank zamierza wprowadzić do oferty karty kredytowe.

Augustyniak poinformował, że dwie pozostałe spółki należące do grupy Noble Bank - Open Finance i Noble TFI rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Obecnie TFI ma licencje na sprzedaż 3 produktów i świadczenie usług asset management.

Wartość aktywów pod zarządzaniem Noble TFI, które rozpoczęło działalność na początku grudnia, wyniosła 250 mln zł na koniec stycznia, w tym 70 mln zł zostało ulokowanych w TFI.

Augustyniak jest także zadowolony z tempa rozwoju działalności Open Finance.

"Z akcji kredytowej rzędu 800 mln zł w 2005 doszliśmy do poziomu prawie 3 mld zł na koniec 2006 roku. Tak samo dynamiczny był przyrost po stronie produktów inwestycyjnych. Mieliśmy 330 mln zł produktów inwestycyjnych jednorazowych, czyli lokat i 37 mln zł składki w planach systematycznego oszczędzania. Razem będzie to ok. 690 mln zł aktywów funduszy zebranych w towarzystwach przez Open Finance" - dodał.

Open Finance ma sieć 25 oddziałów w dużych miastach, gdzie zatrudnia 150 doradców oraz sieć tzw. Open Direct, która zatrudnia dodatkowo 80 mobilnych doradców w mniejszych miejscowościach (poniżej 200 tys. mieszkańców).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Noble Bank zadebiutuje na GPW w czerwcu