Nordea: Draghi nigdy nie podwyższy stóp

opublikowano: 08-11-2017, 15:11
aktualizacja: 08-11-2017, 15:13

Kadencja Mario Draghiego na stanowisku szefa Europejskiego Banku Centralnego zakończy się bez choćby jednej podwyżki stóp, prognozują ekonomiści Nordea Bank.

Holger Sandte, Jan von Gerich i Tuuli Koivu uważają, że EBC nie podwyższy żadnej z najważniejszych stóp do grudnia 2019 roku. Kadencja Draghiego kończy się w październiku 2019 roku. Co ciekawe, ci sami ekonomiści prognozowali wcześniej, że EBC podwyższy stopy w pierwszym kwartale tego roku.

Zobacz więcej

Mario Draghi

Bloomberg

EBC w październiku uzgodnił, że przedłuży program ilościowego luzowania co najmniej do września przyszłego roku, ograniczając zakupy do 30 mld EUR miesięcznie. Zapowiedział także, że będzie kontynuował tą politykę dopóki inflacja nie wróci w pobliże 2 proc. Ekonomiści Nordei przekonują, że słaba presja inflacyjna gwarantuje kolejne przedłużenie QE do marca 2019 roku w wymiarze 15 mld EUR miesięcznie. Ich zdaniem, zamiar trzymania stóp na obecnym poziomie przez EBC dłużej po QE oznacza zwłokę około sześciu miesięcy. Dlatego przewidują, że podwyżkę o 25 pkt bazowych ogłosi już następca Mario Draghiego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Nordea: Draghi nigdy nie podwyższy stóp