Norwescy zarządzający lepsi od polskich

opublikowano: 21-08-2014, 00:00

Norges Bank IM, fundusz przyszłych pokoleń Norwegów, zarobił w II kwartale 31 mld USD. Klienci OFE mogą pozazdrościć.

Tak jak Wikingowie przed wiekami wyznaczali kierunki ekspansji, tak teraz decyzje zarządzających narodowym funduszem emerytalnym, nazywanym też funduszem przyszłych pokoleń, można traktować jako wskazówkę inwestycyjną. W drugim kwartale Norges Bank Investment Management (NBIM) zarobił 192 mld NOK, czyli 31 mld USD, głównie dziękizwyżkom na światowych rynkach akcji. Portfel funduszu, którego wartość dobiła do 880 mld USD, urósł o 3,3 proc., w tym na akcjach (których udział w aktywach to 61 proc.) udało się zarobić 4 proc.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Pomogła szeroka dywersyfikacja geograficzna i utrzymująca się dobra koniunktura na najważniejszych rynkach. Dla porównania — dostępne na polskim rynku fundusze akcji amerykańskich zarobiły średnio 4,1 proc., a fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii straciły przeciętnie 2,3 proc. Wśród pięciu największych pozycji w akcyjnej części aktywów NBIM są aż trzy spółki szwajcarskie— Nestle, Novartis i Roche. Przez ostatnie 3 lata Swix Market Index urósł o 63 proc., wobec 18-procentowej zwyżki WIG.

Norges Bank ma akcje kilkudziesięciu spółek z GPW. Barierę 5 proc. kapitału przekroczył właśnie w tym roku w Mostostalu Zabrze i Relpolu. W sumie aktywów funduszu polskie akcje to ułamek procentu — dokładnie 0,14 proc. według stanu na koniec 2013 r. Podobną wagę miała np. Turcja, trzy razy więcej ulokowano w Rosji. 38 proc. portfela NBIM to obligacje, które przyniosły 2-procentową stopę zwrotu (polskie fundusze dłużne uniwersalnezarobiły średnio 2,5 proc. w II kwartale), a reszta to nieruchomości, z których stopa zwrotu sięgnęła 3 proc.

W 2013 r. aktywa funduszu urosły prawie o 16 proc., a na samych akcjach zarobiono ponad 25 proc. Dla porównania — rodzime OFE (z grubsza 40 proc. miały w akcjach, a 60 w obligacjach) zarobiły w zeszłym roku średnio 7,4 proc. W drugim kwartale rodzime fundusze emerytalne, które po zmianach w systemie inwestują głównie w polskie akcje, zwiększyły aktywa o 295 mln zł (0,2 proc.), ale przeciętna wartość jednostki rozrachunkowej klienta straciła na wartości 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu