Notowania ropy w górę

opublikowano: 10-03-2023, 22:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy zaliczyły w piątek aprecjację o ponad 1 proc. Nastąpiło to po lepszych niż prognozowano danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych. Oba benchmarki zanotowały jednak w ciągu tygodnia spadek o ponad 3 proc. – podaje agencja Reuters.

fot. James MacDonald/Bloomberg

Cena ropy Brent wzrosła o 1,19 USD, czyli 1,5 proc., docierając do poziomu 82,78 USD za baryłkę. Notowania ropy West Texas Intermediate (WTI) poszły z kolei w górę o 96 centów, czyli 1,3 proc., dochodząc do pułapu 76,68 USD.

Oczekiwania inwestorów na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA i w Europie zaciemniły perspektywy globalnego wzrostu. Wywołało to deprecjację obu wskaźników ropy naftowej w perspektywie tygodniowej.

Rezerwa Federalna w USA może mieć mniej powodów do podnoszenia stóp procentowych tak gwałtownie lub tak wysoko, jak uważali niektórzy analitycy. Wynika to z opublikowanego w piątek raportu rządowego, który ponownie rozpalił nadzieje na złagodzenie inflacji.

Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, ostrzegł przed wyższymi i potencjalnie szybszymi podwyżkami stóp procentowych, wskazując na to, że bank centralny mylił się, początkowo zakładając, że inflacja ma charakter przejściowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane