Nowa fala pandemii i wyprzedaży

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 05-03-2021, 18:50

Chyba nikt nie spodziewał się tego, że wraz ze szybszymi szczepieniami od początkowych oczekiwań, będzie nam jeszcze dane walczyć z kolejną falą koronawirusa. Taki scenariusz z pewnością nie jest zbyt dobrze widziany przez inwestorów, co daje się odczuć na rynkach. Oczywiście powodem wyprzedaży są przede wszystkim rosnące rentowności, ale obawy związane z pandemią przeważyły w tym wypadku falę goryczy.

Główne indeksy z Wall Street wyraźnie tracą. Indeks technologiczny Nasdaq 100 zmierza w kierunku 12000 punktów, czyli najniższych poziomów od końca listopada zeszłego roku. Dojście do tych okolic dałoby prawie 14% korektę i jednocześnie były to okolice lokalnych szczytów z sierpnia czy października. Największe spadki mają miejsce właśnie na spółkach technologicznych. Skąd się to bierze? Jest to powiązane z silnym sprzedawaniem akcji dużych funduszy ETF nastawionych na spółki technologiczne. Jednym z nich jest ARKK Innovation ETF, który w miesiąc stracił już ponad 30%!

W momencie, kiedy inwestorzy decydują się na sprzedaż jednostek, są one po pewnym czasie neutralizowane, co wymusza sprzedaż przez fundusz akcji, które są w jego posiadaniu. Jest to wobec tego samo nakręcająca się maszynka. Podobne sytuacje miały miejsce w marcu zeszłego roku na wielu aktywach – najczęściej sprzedawane były te najbardziej płynne w celu pokrycia ewentualnych strat w tych mniej płynnych. Czy również na rynku ropy naftowej, kiedy mieliśmy spory napływ do funduszów inwestujących w ropę, a następnie odpływ.

Głównym powodem wzrostu napięcia na rynku jest wzrost na rynku rentowności. Te z kolei rosną ze względu na ostatnie świetne dane ze Stanów Zjednoczonych, które krzyczą o nadciągającej inflacji. Do tego dodajemy kolejną falę koronawirusa. Pomimo szczepień w wielu krajach jest notowany znaczny przyrost przypadków. Wystarczy spojrzeć na Włochy czy również na Polskę, a nawet na Niemcy. Bez przyspieszenia szczepień i potencjalnego wprowadzenia kolejnego twardego lockdownu może nie być szans na szybkie poradzenie sobie z tym problemem. Niestety zbliża się rocznica wprowadzenia takich rozwiązań z połowy marca zeszłego roku i wszystko wskazuje na to, że możemy mieć powtórkę z rozrywki.

Większość europejskich indeksów traciło dzisiaj blisko 1%. W przypadku Wall Street S&P 500 traci niewiele, DJIA nawet rośnie. Z drugiej strony Nasdaq i Russell 2000 tracą po 1%. Na polskim rynku na koniec tygodnia nie było źle. WIG20 stracił zaledwie 0,27%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane