Nowe łącze do zdalnej kontroli podstacji

MEJ
opublikowano: 01-04-2015, 12:47

W PSE SA zainstalowano nowe inteligentne łącze inżynierskie do kontroli stacji wysokiego napięcia. Jest ono dziełem naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Zobacz więcej

Nowy koncentrator SMART

Politechnika Warszawska

Nowe łącze typu SMART umożliwia zdalny nadzór nad urządzeniami automatyki elektroenergetycznej bez potrzeby inspekcji odległych od siedziby PSE S.A. stacji elektroenergetycznych. W jego budowie zastosowano właściwości protokołów zdalnego dostępu oraz możliwości unixowych systemów operacyjnych. Stworzono także  sieć teleinformatyczną w stacjach elektroenergetycznych z transmisją danych w ramach systemu i nadzorowanych urządzeń oraz dokonano sprawdzenia wymiany danych pomiędzy elementami sieci rozległej PSE SA.

Łącze typu SMART jest elementem nowego systemu zdalnego monitoringu i zarządzania urządzeniami automatyki zabezpieczeniowej, takiego który zapewni szybką reakcje służb eksploatacji sieci przesyłowych wysokiego napięcia na zmieniające się warunki pracy systemu elektroenergetycznego i ewentualne zagrożenie awarią. Zwykle urządzenia zabezpieczeniowe pochodzą od wielu producentów i mimo akceptacji standardów nadrzędnych, co ułatwia ich wspólną pracę, konieczne jest zbudowanie lokalnego systemu komputerowego w stacji, do ich monitoringu i nadzoru. Taki system umożliwia uruchomienie wielu aplikacji i inteligentne zestawianie łącza do wielu urządzeń, przy czym działania te można wykonywać zdalnie, z lokalnego centrum zarządzania siecią, zaś sterowanie odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa IT.

Koncentrator SMART opracowany na Politechnice Warszawskiej charakteryzuje się tzw. inteligentnym trybem pracy, umożliwiającym autodiagnostykę stanu, kontrole poprawności zestawienia i działania infrastruktury połączeń teleinformatycznych oraz, dzięki implementacji standardu IEC 61850, automatyczne raportowanie stanu do systemu sterowania i nadzoru stacji elektroenergetycznej.

Nowe łącze opracował zespół z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej (dr inż. Ryszard Kowalik, dr inż. Marcin Januszewski, mgr inż. Emil Bartosiewicz). Obecnie koncentrator wraz z całym systemem nadzoru znajdzie się w stacjach zarządzanych przez PSE SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu