Nowe otwarcie miasta

Anna Leder
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Łódź po latach spędzonych na gospodarczym marginesie kraju przeżywa okres ożywienia. I zmierza w stronę normalności.

Eksperci przewidują, że rejon Łodzi ma szansę na szybki rozwój, a nawet że w najbliższych latach będzie się rozwijać najbardziej dynamicznie w Polsce! Już choćby liczba budowlanych dźwigów, które widać w mieście, świadczy o ożywieniu koniunktury. Przybywa deweloperów, którzy zamiast pojedynczych budynków tworzą kompleksy mieszkalno-biurowe i handlowo-rozrywkowe. Wykorzystywanie do tych celów starej architektury poprzemysłowej wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Życie po życiu

Kiedy przemysłowcy budowali fabryki na łódzkim Księżym Młynie, zapewne nie spodziewali się, że pewnego dnia zamienią się one w apartamentowce. Łódź wydaje się idealnym miejscem do budowy loftów — mieszkań w pomieszczeniach pofabrycznych. W żadnym innym mieście nie ma tylu obiektów poprzemysłowych. Inwestycja Opal Property Developments (OPD) na Księżym Młynie to pierwsze tak duże w Polsce przedsięwzięcie przekształcenia dawnej fabryki w mieszkania.

— Historia Łodzi zatoczyła koło — dawniej właśnie dzięki fabrykom miasto dynamicznie się rozwijało. Po upadku przemysłu włókienniczego zakłady niszczały. Rewitalizacja jest szansą na ich drugie życie — mówi Dorota Urawska z OPD.

Inwestycja budzi emocje. Kompleks na Księżym Młynie należy bowiem do najważniejszych łódzkich zabytków.

— Wyjątkowy charakter obiektu zostanie zachowany. Będziemy rewitalizować znaczną część Księżego Młyna, w tym także stare magazyny Scheiblera, budynek Nowej Tkalni czy też secesyjnej elektrowni, odżyją nie tylko pojedyncze obiekty, lecz cała dzielnica — zapewnia Dorota Urawska.

Australijczykom pomysł budowania w łódzkich fabrykach mieszkań spodobał się na tyle, że poza kompleksem wokół przędzalni przy ulicy Tymienieckiego odkupili tkalnię przy ulicy Kilińskiego, którą w 1987 r. odwiedził Jan Paweł II.

— W środkowej części pofabrycznego kompleksu Scheiblera miał powstać kolejny hipermarket. W mury starej tkalni wpisany będzie ośrodek Jana Pawła II, honorowego obywatela Łodzi. Pozostała część terenu przewidziana jest do zabudowy mieszkaniowej — informuje Marek Lisiak, architekt miasta.

Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości, prezes Europejskiego Instytutu Gospodarczego, zwraca jednak uwagę, że budowane obecnie mieszkania w fabrykach to nic nowego.

— Podobną koncepcję lansowano 10 lat temu. Pomysł dobry, ale nie może być realizowany tak, jak zakładają budowane dziś projekty. W starej substancji powstają nie ekskluzywne apartamenty, ale getta mieszkalne — na jednej działce mieszkać będzie 200, 400 czy więcej rodzin — mówi Błeszyński.

Coraz śmielej

Rozwiązaniem dla Łodzi wydaje się też oferta wysokiej klasy powierzchni biurowej, zlokalizowanej w historycznym otoczeniu.

— To alternatywa dla nowoczesnych centrów biznesowych, masowo budowanych w największych miastach Polski. Przykładem takich działań jest zrealizowany przez nas wspólnie z firmą Armada Business Park projekt rewitalizacji remizy strażackiej na Księżym Młynie. W przygotowaniu jest projekt Textorial Park — 12 tys. mkw. powierzchni biurowej, która obejmować będzie m.in. dawny magazyn bawełny przy ulicy Fabrycznej — mówi Radosław Kozubski, prezes St. Paul’s Developments Polska.

Pomysłów na rewitalizację starych fabryk jest coraz więcej.

W wydziale urbanistyki i architektury Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ) powstaje koncepcja zagospodarowania fabryki w ścisłym centrum Łodzi. Na zespół składać się będą hotel, kompleks handlowo-gastronomiczny oraz biura w zaadaptowanych na ten cel budynkach pofabrycznych.

Na terenach Łódzkiego Klubu Sportowego buduje się ponoć najnowocześniejsza hala sportowo-widowiskowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Termin oddania do użytku planowany jest na rok 2009. Inną inwestycją jest budowa aqua-parku wraz z zapleczem hotelowo-rekreacyjnym na terenie dawnego kąpieliska Fala.

Zmiany czekają również Bulwar Narutowicza, który ma ulec znacznym przekształceniom funkcjonalno-przestrzennym. Kilka nowych projektów realizowanych będzie również na terenach wokół dworca Łódź Fabryczna.

— Ważnym obszarem przekształceń jest teren pierwszej łódzkiej elektrowni EC1 z historycznymi budynkami z XIX i XX wieku. Powstanie tutaj kompleks kulturalno-kongresowy. Obecnie w części zabytkowych budynków ulokowało się Studio Davida Lynch’a oraz Fundacja Sztuki Świata Marka Żydowicza i Andrzeja Walczaka. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się wiele instytucji kultury, m.in. teatrów i kin. Powiązanie przestrzenne tych obiektów stworzy zespół niezwykły w skali Polski — opowiada Marek Lisiak.

Dworzec kolejowy będzie zaś modernizowany w związku z budową szybkiej kolei łączącej Łódź ze stolicą. W przyszłym roku rozpocznie się także przebudowa ul. Narutowicza z placem Dąbrowskiego.

Zielone światło

Optymistycznie zapowiada się rozwój rynku nieruchomości biurowych.

— Wśród planowanych inwestycji należy wymienić budowę nowoczesnych obiektów klasy A, jak również ciekawe modernizacje lub przebudowy istniejących biurowców. W ciągu najbliższych dwóch lat w Łodzi powstanie około 70 tys. mkw. powierzchni biurowej — zapewnia Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi.

Na rynku nieruchomości handlowych największą inwestycją jest wyjątkowe na skalę europejską centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura, gdzie prócz galerii handlowej powstały liczne restauracje, kina, a planowane są m.in. muzeum techniki dla dzieci, muzeum sztuki, dyskoteka, kręgielnia, hotel. Zakończenie całego projektu planowane jest na rok 2008. Dużym projektem jest także planowana na przyszły rok realizacja centrum handlowego IKEA.

— Do łódzkiego klastra AGD dołączają kolejni poddostawcy. Świetnie, że w końcu ruszy budowa IKEI. Jednak to inwestycja Della ostatecznie odmieni Łódź — podkreśla Adrian Grycuk z Rexam Home & Personal Care, poddostawcy Gillette, a wcześniej pracownik PAIIZ.

Dziury w całym

Grunty, ich ceny i atrakcyjne położenie Łodzi to nie wszystko.

— Wciąż musimy wysyłać taksówki po naszych zagranicznych gości na Okęcie, gdyż łódzki Lublinek nie ma połączeń do najpopularniejszych europejskich miast. Łódź ma najgorzej oznaczone ulice w kraju i wieloletnie zaniedbania w remontach dróg. Nie ma tu ani jednego hotelu powyżej trzech gwiazdek, a najpopularniejsze obiekty w centrum mają stuprocentowe obłożenie — wymienia Adrian Grycuk.

Na razie UMŁ przygotowuje tereny, na których mogłyby stanąć cztero- i pięciogwiazdkowe hotele. Trwa budowa czterogwiazdkowego Andel’s Hotel w Manufakturze.

— Łodzi potrzebna jest dalekowzroczna odważna wizja rozwoju. Koniecznością jest stworzenie kompleksowej strategii zmieniającej wizerunek w kraju i za granicą — podsumowuje Radosław Kozubski.

Okiem eksperta

To Dell ożywi miasto

Szansą dla Łodzi jest napływ zagranicznego kapitału. Konsekwentna realizacja przyjętej strategii może uczynić Łódź miejscem outsourcingu procesów biznesowych i zapleczem badawczo-rozwojowym dla międzynarodowych koncernów. Aglomeracja może stać się również europejskim centrum produkcji AGD oraz zapleczem logistycznym. Kolejną grupą inwestorów mogłyby stać się firmy chińskie z branży tekstylnej, które planują ekspansję na rynku europejskim.

Historyczną szansą jest inwestycja Della, która może stać się dla Łodzi tym, czym inwestycja LG Philips dla aglomeracji wrocławskiej. Dzięki niej miasto ma szansę na stworzenie klastra nowoczesnych technologii i przyciągnięcie kolejnych dużych kooperantów i sieci poddostawców. Innymi słowy, tylko ta inwestycja może przyczynić się do awansu Łodzi w rankingu lokalizacji biznesowych.

Marcin Kaszuba

dyrektor ds. inwestycji Ernst & Young, były wiceprezes PAIZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Leder

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nowe otwarcie miasta