Nowe szybkie połączenie kolejowe w Czechach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-12-2005, 10:03

Od 11 grudnia 2005 r. Koleje Czeskie uruchomią szybkie połączenie między Pragą a Ostrawą - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Michał Wrzosek. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji na tej trasie sześć połączeń dziennie, obsługiwanych przez pociągi Pendolino.

Od 11 grudnia 2005 r. Koleje Czeskie uruchomią szybkie połączenie między Pragą a Ostrawą - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP Michał Wrzosek. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji na tej trasie sześć połączeń dziennie, obsługiwanych przez pociągi Pendolino.

Pociągi SC Pendolino pomiędzy Pragą i Ostrawą będą należeć do najszybszych połączeń między tymi miastami. Będą odjeżdżać z Pragi-Halosevice średnio co dwie godziny: 5.56, 7.56, 9.56, 13.56, 15.56, 18.26.

Ze stacji Ostrawa Główna pociągi będą odjeżdżać o godzinach:  4.00, 5.45, 9.45, 11.45, 13.45, 17.45. Oprócz tego pociągi będą zatrzymywać się na stacjach: Pardubice Główne, Ołomuniec Główny oraz Ostrawa Svinov.

Całkowity czas podróży z Pragi do Ostrawy wyniesie 3 godziny 22 minuty; łączny czas przelotu samolotem oraz czas potrzebny na odprawę biletową na lotniskach w Pradze i Ostrawie jest w przybliżeniu taki sam.

Podobnie Ołomuniec uzyska szybkie połączenie. Całkowity czas podróży pociągami SC Pendolino z Pragi do Ołomuńca wyniesie 2 godziny i 29 minut; odcinek Ołomuniec - Ostrawa pociągi SC Pendolino będą pokonywać krócej niż w godzinę.

Pociąg Pendolino ma 184,4 metrów długości. Osiąga maksymalną prędkość 230 km/h, jednak na razie będzie poruszał się po czeskich liniach kolejowych z prędkością 160 km/h. Jego największą zaletą jest specjalna technologia przechylenia pociągu w czasie jazdy. Umożliwia to Pendolino jazdę na łukach o wąskim promieniu z większą prędkością niż dopuszczalna dla normalnych pociągów. Na przykład na zmodernizowanym odcinku w okolicy Moravska Sazava pociąg będzie jechał z prędkością 160 km/h, podczas gdy normalny pociąg ekspresowy jedzie tam z prędkością 130-140 km/h.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane