Nowi pracownicy wybierają ACCA

Jacek Pochłopień
10-09-1999, 00:00

Nowi pracownicy wybierają ACCA

System i program szkoleń w firmach Wielkiej Piątki

PODSTAWY: Na początku przekazujemy również podstawowe informacje o rachunkowości i audycie. Przyjmujemy ludzi niekoniecznie po uczelniach ekonomicznych. O jedno miejsce ubiega się zwykle kilkunastu kandydatów. Szukamy ludzi wyróżniających się ciekawą osobowością, z dobrą znajomością języka angielskiego — informuje Lidia Sawicka, kooordynator w dziale szkoleń i rozwoju w PricewaterhouseCoopers. fot. MP

Sprawdziliśmy, co oferują młodym pracownikom firmy konsultingowe tzw. Wielkiej Piątki. Cieszą się one największym prestiżem wśród studentów i absolwentów szkół ekonomicznych, uważane są za instytucje, w których na koszt pracodawcy można zdobyć wysokie kwalifikacje. Generalnie jest to opinia uzasadniona, choć propozycje poszczególnych firm różnią się. Młodzi pracownicy najchętniej zabiegają o zdobycie tytułu brytyjskiego biegłego rewidenta (ACCA).

Program, system kształcenia i rekrutacji w firmach Wielkiej Piątki jest bardzo podobny. Raz w roku organizowana jest rekrutacja, w wyniku której 1 września lub 1 października trafia do firm duża grupa pracowników, zatrudnianych przede wszystkim w dziale audytu. Na początku czeka ich kilkutygodniowy program szkoleń.

Poranne testy

— Nowi pracownicy w naszej firmie pierwszego dnia nawet nie wchodzą do biura. Zbierają się w lobby, po czym wsiadają do autokaru i jadą do hotelu pod Warszawą (w tym roku do Miedzeszyna). Tam rozpoczyna się intensywny kurs, trwający miesiąc — opowiada Marinos Athanassiou, senior manager w Ernst & Young.

Oczywiście takie zajęcia mają również charakter integracyjny, jednak np. w Ernst & Young codziennie rano uczestnicy rozwiązują test poświęcony zagadnieniom omówionym dzień wcześniej. Materiał, który przerabiają kursanci, jest podobny. Składają się na niego podstawy rachunkowości i audytu, ale nie tylko.

— Na samym początku przeprowadzamy również szkolenia, które uczą, jak być konsultantem. Zatrudniamy np. wizażystów, którzy opowiadają, jak należy się ubrać, doradzają kobietom co do sposobu przygotowania makijażu. W programie zajęć jest również biznesowy savoir-vivre, tu pomagają nam np. specjaliści od dyplomacji — opowiada Małgorzata Tomasik, dyrektor działu personalnego Arthur Andersen.

Sezon na treningi

Po powrocie z kilkutygodniowych kursów młodzi audytorzy wpadają od razu w wir obowiązków. W tej profesji najwięcej pracy jest bowiem od października do kwietnia. W związku z tym większość szkoleń z reguły przypada na okres od maja do września. W tym właśnie czasie organizowane są kursy mające zapoznać osoby, które otrzymały awanse (tradycyjnie są one przyznawane przez wakacjami) z ich nowymi obowiązkami. Najbardziej pożądane przez pracowników są szkolenia, które prowadzą do uzyskania uprawnień biegłego rewidenta — polskiego lub brytyjskiego (znanego na całym świecie ACCA).

— Pracownicy wybierają między ACCA i kursem na polskiego biegłego rewidenta. Część decyduje się na pierwszą możliwość, ale po jakimś czasie, korzystając ze zdobytej wiedzy, uzyskuje polskie uprawnienia — tłumaczy Arkadiusz Kamionka z działu personalnego KPMG Polska Audyt.

Pracownicy pozostałych działów firm Wielkiej Piątki mogą starać się o inne uprawnienia, np. doradcy podatkowego czy tytuł MBA. O sfinansowanie tego ostatniego mogą się ubiegać nieliczni zatrudnieni, w większości z innych działów niż audyt. Tylko w KPMG poinformowano nas, że finansowanie programu MBA dotyczy właśnie pracowników tego działu.

Część szkoleń organizowanych przez Wielką Piątkę odbywa się za granicą. Jest to tym łatwiejsze, że firmy te funkcjonują prawie we wszystkich krajach Europy, co upraszcza organizację i obniża koszty.

— Większość naszych szkoleń, poza językowymi i pomagającymi w zdaniu egzaminów ACCA czy Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, odbywa się za granicą. Przygotowywane są one dla całego regionu, uczestniczą w nich pracownicy naszej firmy z 17 krajów. W ciągu roku wydajemy 4 tys. USD na szkolenie każdego pracownika — informuje Beata Szczawińska, menedżer działu HR w Deloitte & Touche.

Jacek Pochłopień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Nowi pracownicy wybierają ACCA