Czytasz dzięki

Noworoczne zachwianie sprzedaży aut

opublikowano: 05-02-2019, 22:00

W styczniu nieco spadła liczba rejestracji nowych aut osobowych. To normalne zjawisko, choć w tym roku rozpędzone zmianami w przepisach.

W styczniu 2019 r. zarejestrowano w Polsce 45928 nowych aut osobowych. To o nieco ponad 0,3 proc. (156 sztuk) mniej niż przed rokiem — wynika z analizy Centralnej Ewidencji Pojazdów przeprowadzonej przez Samar. Większość nowych aut zarejestrowały firmy. W pierwszym miesiącu tego roku udział przedsiębiorstw w samochodowych zakupach wyniósł ponad 62,6 proc. (28773 auta).

Jeśli chodzi o najpopularniejsze marki zmian w tabelach nie ma. Tytuł lidera utrzymała Skoda, przed VW i Toyotą. Są za to zmiany w rankingu najchętniej wybieranych modeli. O ile pierwsze miejsce skody octavii w tym zestawieniu nie dziwi od lat, o tyle druga pozycja toyoty yaris w zestawieniu miesięcznym przed skodą fabią to już niespodzianka. W styczniu zarejestrowano 2110 octavii, 1656 yarisów i 1526 sztuk fabii. Yaris był też najchętniej wybieranym w styczniu modelem przez osoby indywidualne (979 rejestracji). Druga co do popularności wśród Kowalskich była skoda fabia (771) a trzeci z 626 rejestracjamifiat tipo. Firmy najczęściej stawiały na skodę octavię (1611), VW golfa (1011) i opla astrę (960).

Ciekawie przedstawia się zestawienie marek premium. Choć rok do roku u niemal wszystkich głównych graczy widać wzrosty, to po porównaniu stycznia 2019 r z grudniem 2018 r. widać wyraźny wpływ nowych przepisów. Zmiany w przepisach podatkowych, które weszły z początkiem tego roku mocno odbiły się na wynikach rejestracji. Choć noworoczne spadki sprzedaży to normalne zjawisko zazwyczaj wynoszą kilka do kilkunastu procent — mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru.

Tymczasem w tym roku marki premium zanotowały rekordowo duże, noworoczne spowolnienie. Wynika to niemal wyłącznie z chęci uniknięcia przez część klientów nowych zasad rozliczania aut w firmach i związanej z tym przyspieszonej decyzji o zakupie. W efekcie rynkowy lider premium — Mercedes, sprzedał w styczniu 2019 r. zaledwie 1530 aut, podczas gdy miesiąc wcześniej aż 2567 (spadek o ponad 40 proc.). BMW odczuło ponad 33 proc. spowolnienie, a Audi ponad 41 proc. Eksperci uspokajają. Pomimo zwyczajowych spadków, oraz wywołanym zmianami w przepisach grudniowym tłokiem w salonach z droższymi autami, rok 2019 w motoryzacji zapowiada się dobrze i to niemal w każdym segmencie. Prognozy mówią o przekroczeniu liczby 550 lub nawet 570 tys. rejestracji nowych aut osobowych.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy