Nowy prezes BGK przyjdzie z BZ WBK

Problemy ze skompletowaniem zarządu banku rozwoju dobiegają końca. Za sterami BGK stanie wkrótce Beata Daszyńska-Muzyczka.

Po wyborach dla Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) nastały trudne czasy. Najpierw stał się miejscem walki o wpływy wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ówczesnego ministra finansów Pawła Szałamachy. Ze starcia zwycięsko wyszedł ten pierwszy, ale za cenę podzielenia wpływów w kierownictwie banku między kilku ministrów i trwający od miesięcy paraliż we władzach banku. Widać już, że w kadrowych puzzlach wkrótce wszystko znajdzie się na właściwym miejscu, a kropkę nad i postawi nowy prezes.

Beata Daszyńska- -Muzyczka odchodząc z BZ WBK nie porzuca bankowości. Kierując państwowym BGK, będzie musiała jednak skupić się na realizacji polityki gospodarczej rządu, a nie wyniku finansowym banku.
Zobacz więcej

Z PRYWATNEGO NA PAŃSTWOWE:

Beata Daszyńska- -Muzyczka odchodząc z BZ WBK nie porzuca bankowości. Kierując państwowym BGK, będzie musiała jednak skupić się na realizacji polityki gospodarczej rządu, a nie wyniku finansowym banku. ARC

Według informacji „PB” potwierdzonych w kilku źródłach na czele BGK stanie Beata Daszyńska-Muzyczka. Nasi informatorzy wskazują, że przejście na państwową posadę to pomysł Mateusza Morawieckiego, z którym pracowała w BZ WBK i dzięki niemu trafiła w ubiegłym roku do zarządu banku. Teraz z jego rekomendacji pokieruje BGK.

— Wniosek o jej powołanie będzie wkrótce rozpatrywany przez KNF i sama będzie musiała się stawić na przesłuchaniu przed Komisją. Wszystko wskazuje, że nie będzie miała żadnych problemów ze zgodą regulatora na objęcie stanowiska prezesa — twierdzi nasz rozmówca ze źródeł rządowych.

Wcześniej tyle szczęścia nie miał wskazany jeszcze przez Pawła Szałamachę na fotel szefa BGK Mirosław Panek. Jego brak doświadczenia w bankowości punktowała KNF w liście do rady nadzorczej. Ostatecznie niedoszły prezes trafił do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a mający obecnie decydujący głos w BGK Mateusz Morawiecki może samodzielnie wskazać jego następcę.

Beata Daszyńska-Muzyczka ma wykształcenie związane z zarządzaniem finansami przedsiębiorstw, ale ponad 20 lat spędziła w bankowości. W BZ WBK pracowała nieprzerwanie od 1994 r. Zaczynała w bankowości oddziałowej, później przeszła przez departamenty nieruchomości i logistyki oraz przewodniczyłaradzie nadzorczej BZ WBK Nieruchomości. Ostatnie lata związana była z pionem partnerstwa biznesowego oraz HR w banku. W 2015 r. trafiła do zarządu, z którego zrezygnowała z końcem października.

— Teraz będzie miała za zadanie uporządkować sytuację w zarządzie banku oraz włączyć go w struktury grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Rola BGK w planie Morawieckiego jest kluczowa, dlatego stanowisko prezesa powinna mieć osoba, którą wicepremier darzy zaufaniem — podkreśla nasz informator i zwraca uwagę, że już wkrótce bank włączy się w nową ofertę produktów inwestycyjnych oraz wspierających przedsiębiorców zarówno na rynku krajowym, jak i w ekspansji zagranicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu