Czytasz dzięki

Nóż chirurga uzdrowi otyłe brytyjskie dzieci

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Zdaniem Russella Vinera, nowego prezesa Royal College of Paediatrics and Child Health (Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka), lekarze National Health Service (NHS — publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) powinni rozważyć operacje bariatryczne u 90 tys. dzieci.

W ubiegłym roku — jak napisał „The Guardian” — w całej Wielkiej Brytanii u pacjentów w wieku 17 lat i poniżej odbyło się ich 18, z czego aż 12 polegało na zmniejszeniu żołądka. W poprzednich latach liczba operacji bariatrycznych u dzieci wahała się od 11 do 16.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Większość pacjentów nie chce poddawać się takim zabiegom, a ja nie sugeruję, że u wszystkich mogą one być przeprowadzone. Jednak to, co dzisiaj obserwujemy, to ogromne niedopasowanie pomiędzy grupą dzieci, które w rzeczywistości są operowane, a grupą dzieci, które teoretycznie powinny być do tego uprawnione — mówi prof Russell Viner.

Podkreślił, że nie da się zaprzeczyć, że operacja bariatryczna jest rozwiązaniem ostatecznym, jednak „nie powinniśmy od nich uciekać”.

— Operacja bariatryczna jest bardzo efektywna. Kiedy już jesteś skrajnie otyły, szanse na to, że zrzucisz dużą wagę bez niej, są bardzo nikłe — mówi prof. Russell Viner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane