NWZA HŁ zdecydowało: huta będzie produkować

Maria Trepińska
31-01-2001, 00:00

NWZA HŁ zdecydowało: huta będzie produkować

GZE postanowiło podpisać z zakładem półroczną umowę na dostawy energii

Poniedziałkowe NWZA Huty Łaziska zdecydowało, że zakład nadal będzie prowadził działalność. Dzisiaj zarząd HŁ ma podpisać półroczną umowę na dostawy energii z Górnośląskim Zakładem Elektroenergetycznym.

NWZA Huty Łaziska, jedynego producenta żelazostopów w kraju, 29 stycznia podjęło bardzo istotną uchwałę. Akcjonariusze spółki zdecydowali o dalszym funkcjonowaniu zakładu. W NWZA uczestniczyło prawie 700 osób, głównie pracowników spółki, którzy posiadają w sumie około 14 proc. akcji HŁ. Pakiet kontrolny huty należy do spółki Gemi z Katowic.

Emocjonujące uchwały

— Pracownicy akcjonariusze huty byli zainteresowani, czy ich zakład będzie nadal funkcjonował. Wszyscy zgodnie głosowali za tym projektem uchwały — wyjaśnia Radosław Miśkiewicz, prezes Gemi.

Przedmiotem NWZA była także uchwała dotycząca restrukturyzacji zakładu, która zakładała wydzielenie z huty dwóch spółek ze 100-proc. udziałem HŁ, ale nie została ona przyjęta.

— Projekt tej uchwały wzbudził wiele emocji wśród pracowników. Obawiali się oni utraty przywilejów pracowniczych, ale bezzasadnie — podkreśla Radosław Miśkiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja Huty Łaziska w najbliższych dniach się ustabilizuje. Po tym, jak 23 stycznia GZE wstrzymał dostawy energii, huta zaprzestała produkcji. Załoga przebywała na przymusowych urlopach. W wyniku negocjacji z GZE przedłużono do 31 stycznia umowę na dostawy energii, ale nie rozwiązało to problemu. Huta nie wykorzystywała swoich zdolności produkcyjnych.

Czas negocjacji

— GZE wykazał dobrą wolę. 31 stycznia mamy podpisać z GZE półroczną umowę na dostawy energii do huty, z możliwością przedłużenia jej na rok — mówi Władysław Presak, prezes HŁ.

Ponad 60 proc. wydatków stałych HŁ to koszt energii elektrycznej. Huta zużywa rocznie prawie 1 mln megawatów, co stanowi około 1 proc. produkowanej energii w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NWZA HŁ zdecydowało: huta będzie produkować