Obawy o ropę przeceniały Wall Street

opublikowano: 16-09-2019, 22:09

Weekendowe wydarzenia nad Zatoką Perską, podczas których doszło do zaatakowania zakładów rafineryjnych Arabii Saudyjskiej, przez – przynajmniej do tej pory – nieznanych sprawców wzbudziło poważne obawy wśród inwestorów o sytuację na rynku ropy.

Surowiec z miejsca zdrożał w spektakularny sposób, najmocniej od 1991 r., momentami zyskując ponad 20 proc. I choć sytuacja stopniowo stabilizowała się, giełdowi gracze pozostali nerwowi i nieufni, redukując zaangażowanie w akcje na rzecz tzw. bezpiecznych aktywów.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Handlujący na giełdzie nie znaleźli też wsparcia w danych makro. Zaprezentowany w poniedziałek indeks produkcyjny NY Empire State obrazujący kondycję sektora wytwórczego w regionie Nowego Jorku, największym okręgu gospodarczym w Stanach Zjednoczonych spadła mocniej niż oczekiwano, co wzbudziło ponowne obawy o nadchodzące spowolnienie. To dodatkowy czynnik zwiększający napięcie przed rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniem amerykańskich władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych. Nadal na wysokim poziomie kształtują się oczekiwania 25 punktowej obniżki ceny pieniądza.

Spośród 11-tu głównych branż indeksu szerokiego rynku S&P500 na wartości traciło aż dziewięć. Jednym z najmocniej przecenianych był sektora sprzedaży detalicznej. Spadały też notowania spółek transportowych, w tym linii lotniczych z uwagi na prognozowany wzrost kosztu paliw.

Powodów do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze koncernu General Motors. W największym amerykańskim koncernie motoryzacyjnym rozpoczął się pierwszy od 12-tu lat strajk zorganizowany przez związek United Auto Workers, który – według analityków Credit Suisse – może kosztować spółkę nawet 50 mln USD dziennie w postaci niezrealizowanego zysku EBITDA.

Na zamknięciu sesji indeks blue chipów zniżkował o 0,52 proc. Wskaźnik S&P500 tracił 0,31 proc. zaś technologiczny Nasdaq był przeceniany o 0,28 proc.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu