Obawy przed Brexitem szkodzą złotemu

Damian Papała, główny dealer walutowy KantorOnline.pl
opublikowano: 17-06-2016, 11:18

Wzmagający się niepokój na rynkach finansowych, związany z wynikiem przyszłotygodniowego referendum na Wyspach Brytyjskich w sprawie pozostania bądź wyjścia tego kraju ze struktur Unii Europejskiej, uderza w naszą walutę.

W trakcie wczorajszej sesji złoty na powrót, po środowej korekcie, osłabiał się wyraźnie w stosunku do głównych walut. Podobnie zresztą jak i pozostałe waluty z koszyka Emerging Markets, wskutek odpływu kapitału do tzw. "bezpiecznych przystani", takich jak między innymi szwajcarski frank. I to szwajcarska waluta właśnie jest największym beneficjentem obecnie panujących nastrojów na rynku walutowym. Wartość franka w stosunku do euro od początku miesiąca wzrosła o 4 proc. Jeszcze więcej zyskał on w tym czasie do naszego złotego - prawie 6 proc.  notując wczoraj poziom nienotowany od stycznia: 4,1270 zł za jednego franka. Na pozostałych głównych parach złotowych również w trakcie czwartkowej sesji notowaliśmy okresowe maksima, i tak: euro kosztowało 4,4530, dolar przebił w szczycie cenę 4 zł, a funt brytyjski osiągnął wartość 5,6290.

Zawirowania na rynku walut są źródłem niepokoju nie tylko inwestorów. Również instytucje takie jak Europejski Bank Centralny (EBC) czy Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) bacznie przyglądają się rozwojowi wypadków, deklarując możliwość interwencji w przypadku Brexit'u. To zdaje się sygnał gotowości ze strony SNB do stabilizacji kursu franka ostudził wczoraj ruch popytowy na tej walucie, doprowadzając do częściowej korekty.

Obecna sytuacja na rynku walut ukazuje bardzo wyraźnie, że gospodarka globalna jest systemem naczyń połączonych. W środę amerykański FED podjął decyzję o zachowaniu na dotychczasowym poziomie stóp procentowych głównie ze względu na słabe w ostatnim czasie odczyty z amerykańskiego rynku pracy a także w związku z groźbą Brexitu. Co więcej, w wypowiedzi jej szefowej Janet Yellen, zabrakło wyraźnej wzmianki co do konieczności podniesienia stóp w przyszłości. Nie przełożyło się to jednak, co zrozumiałe, na osłabienie dolara na rynku. Ryzyko realizacji scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i związane z tym zawirowania spowodowało wzmocnienie dolara jako "bezpiecznej przystani".

W  trakcie piątkowego przedpołudnia obserwujemy porównywalną do wczorajszej sesji wzmożoną zmienność na naszym rynku. Po wczorajszej, wieczornej korekcie na głównych parach złotowych, gdzie złoty odrobił część wcześniejszych strat,  dziś na powrót obserwujemy osłabianie się naszej waluty, która wyceniany jest następująco: 4,4170 zł za euro, 3,9450 zł względem dolara amerykańskiego, 4,0870 zł wobec franka  oraz 5,5922 zł za brytyjskiego funta.  Nie wykluczone więc, że mogą dziś paść nowe rekordy.  Takiego rollercostera zresztą  możemy spodziewać się do 23 czerwca, czyli dnia brytyjskiego referendum.

Jeśli chodzi o dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne, to z istotniejszych o godz. 14.00 GUS poda dane dot. produkcji przemysłowej gdzie spodziewamy się wzrostu odczytu o  4,65 proc. w ujęciu rocznym (wobec 6 proc. uprzednio) oraz poziom sprzedaży detalicznej za maj - prognoza:  3,0 proc.  r/r ( przy 3,2 proc. w miesiącu poprzednim). 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Damian Papała, główny dealer walutowy KantorOnline.pl

Polecane