Czytasz dzięki

Obiecujący początek tygodnia na rynkach

Tadeusz Stasiuk, pb.pl
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Indeksy kontynuowały wczoraj zwyżkę, przy czym jej skala początkowo była wyważona. Dopiero mocny start na Wall Street zdopingował kupujących do odważniejszych decyzji. Inwestorzy z większym optymizmem podchodzili do sektora finansowego. Pomogło weekendowe spotkanie kanclerz Niemiec z prezydentem Francji. Europejscy liderzy dali sobie trzy tygodnie na stworzenie planu dofinansowania banków. Podjęte działania mają wzmocnić instytucje, które mają w bilansach dług Grecji, Włoch czy Hiszpanii.

Polityków zmobilizowały też kłopoty belgijskiego banku Dexia. Jego notowania wstrzymano 6 października po informacjach o fatalnej sytuacji finansowej wynikającej z zaangażowania w dług Grecji. Zmusiło to belgijski rząd do udzielenia pomocy. Poniedziałek nie był jednak udanym dniem dla wszystkich przedstawicieli sektora bankowego. Ponad 12-procentowa przecena stała się udziałem akcji Erste Group, drugiego pod względem wielkości kredytodawcy we wschodniej Europie. Instytucja poinformowała, że w tym roku może stracić co najmniej 800 mln EUR. Powód? Odpisy na węgierski i rumuński oddział. Zgoła odmienne nastroje mieli akcjonariusze Ferrovial. Hiszpański gigant budowlany podjął decyzję o sprzedaży 5,9 proc. udziałów w FGP Topco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, pb.pl

Polecane