Obligacje skarbowe kontra lokaty

opublikowano: 14-07-2015, 16:26

W czerwcu wartość sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 180,7 mln zł – to drugi wynik w tym roku i trzeci w ostatnich dwunastu miesiącach.

Papiery cieszyły się popularnością mimo że ich oprocentowanie jest relatywnie niskie nawet w porównaniu z lokatami bankowymi. Wśród oferowanych w czerwcu lokat z łatwością można było znaleźć takie, które dadzą 2,5 proc. odsetek po roku. Tymczasem dwuletnie obligacje skarbowe mają stałe oprocentowanie w terminie do wykupu, wynoszące 2 proc. W ubiegłym miesiącu na taką inwestycję zdecydowali się klienci dysponujący prawie 145 mln zł.

Drugim najchętniej kupowanym papierem były obligacje czteroletnie, których oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 2,3 proc. Odsetki zmieniają się raz w roku i są sumą wskaźnika inflacji rocznej, powiększonej o marżę w wysokości 1,25 pkt. proc.

W ofercie ministerstwa finansów są ponadto obligacje trzyletnie, których oprocentowanie również jest zmienne i wynosi w pierwszym okresie odsetkowym 2,1 proc. (zmiana następuje co pół roku, a stawka jest równa WIBOR6M) oraz dziesięcioletnie. Tu odsetki wynoszą 2,5 proc. w pierwszym roku inwestycji, następnie są doliczane do kapitału, a nowe oprocentowanie równe jest inflacji powiększonej o marżę 1,5 pkt. proc.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje skarbowe kontra lokaty