Obligacje wesprą zmiany w Żywcu

Maciej Zbiejcik
18-01-2001, 00:00

Obligacje wesprą zmiany w Żywcu

Zakończona w grudniu 2000 roku emisja obligacji dostarczyła Żywcowi 150 mln zł. Według analityków badających rynek piwa, środki te pomogą spółce skutecznie odpierać ataki konkurencji zainteresowanej zajęciem pozycji lidera w branży.

Emisja obligacji krótkoterminowych Żywca została przeprowadzona w ubiegłym roku w dziewięciu transzach. Miała ona charaker niepubliczny i skierowana była do wąskiego grona około 300 inwestorów.

Od początku 2001 roku trwa rolowanie tych obligacji. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli spółki, fundusze zdobyte z emisji miałyby zostać spożytkowane na bieżącą działalność browarów należących do żywieckiej grupy.

— Emisja obligacji jest bardzo dobrym i niedrogim sposobem uzyskiwania środków na bieżącą działalność. Na pewno te pieniądze pomogą jak najtańszym kosztem zrestrukturyzować całą grupę. To z kolei może zagwarantować, że spółka stawi czoło konkurencji, przede wszystkim Kompanii Piwowarskiej. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie bardzo trudnym okresem dla całej branży. Jednak Żywiec — dzięki prowadzonemu programowi naprawczemu — powinien wyraźnie poprawić ubiegłoroczne nie najlepsze wyniki — ocenia Bogna Sikorska, analityk CDM Pekao SA.

W tym roku walka o wpływy na rynku piwa zapowiada się bardzo ciekawie. Po tym, jak okazało się, że w 2000 roku Grupa Żywiec tylko nieznacznie wyprzedziła w sprzedaży piwa Kompanię Piwowarską, kolejny rok może dostarczyć jeszcze więcej emocji. W ubiegłym roku dwa największe tuzy krajowego rynku piwa rozdzieliły między siebie około 60 proc. rynku. Grupie Żywiec przypadło 31,2 proc., a Kompanii Piwowarskiej — 29,1 proc. udziałów w krajowym rynku piwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje wesprą zmiany w Żywcu