Obniżka PIT trafiła do kosza

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Głosami posłów PiS został odrzucony projekt klubu Kukiz ’15 zakładający zmniejszenie stawki liniowego PIT z 19 do 15 proc.

Nie będzie obniżki podatku dochodowego dla setek tysięcy samozatrudnionych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się z fiskusem według 19-procentowego liniowego PIT. W pierwszym czytaniu w Sejmie odrzucony został projekt ugrupowania Pawła Kukiza proponujący obniżenie PIT do 15 proc. Projekt trafił do kosza na wniosek PiS. Za jego odrzuceniem głosowali tylko posłowie tej partii (217) i klubu WiS (4) założonego przez Kornela Morawieckiego. Projektu obniżenia podatków osobom prowadzącym własne biznesy bronili posłowie wszystkich pozostałych klubów: PO (126), Kukiz ’15 (28), Nowoczesnej (20), PSL (16), 8 niezrzeszonych i 3 posłów… PiS. Koalicja opozycji nie dała rady partii rządzącej. Dlaczego PiS nie chce obniżyć liniowego PIT samozatrudnionym i osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, próbowała wyjaśniać posłanka Gabriela Masłowska.

Paweł Kukiz i jego klub wielokrotnie głosowali za politycznymi projektami PiS. Projekty gospodarcze czy podatkowe Kukiz15 są wyrzucane do kosza przez posłów partii rządzącej.partii rządzącej.
Zobacz więcej

KIEPSKI INTERES:

Paweł Kukiz i jego klub wielokrotnie głosowali za politycznymi projektami PiS. Projekty gospodarcze czy podatkowe Kukiz15 są wyrzucane do kosza przez posłów partii rządzącej.partii rządzącej. Fot. Forum

— Osoby fizyczne mają do wyboru różne formy opodatkowania i nie ma racjonalnego uzasadnienia, by obniżać podatek osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą — mówiła Gabriela Masłowska. Argumenty za obniżką

PIT przedstawiał Błażej Parda, poseł Kukiz ’15. Tłumaczył, że słuszne jest zrównanie stawek podatku płaconego przez osoby fizyczne (19 proc.) ze stawką podatku dochodowego CIT płaconego przez osoby prawne (15 proc. od 1 stycznia 2017 r.).

— Obniżenie podatku osobom fizycznym prowadzącym działalność korzystnie wpłynęłoby na tempo rozwoju gospodarczego. To te małe firmy są kołem napędowym gospodarki — podkreślał Błażej Parda.

W uzasadnieniu projektu klub Kukiza kładł właśnie nacisk na to, że samo obniżenie CIT do 15 proc. (przy rocznych przychodach do 1,2 mln EUR) nie jest wystarczającym wsparciem dla małej przedsiębiorczości, bo zdecydowana większość małych firm płaci 19 proc. PIT. Zdaniem projektodawców, z obniżki PIT mogłoby skorzystać ok. 0,5 mln małych podatników, a łączny roczny koszt dla budżetu państwa nie przekraczałby 4 mld zł. Ubytek ten miałby być sfinansowany wyższymi wpływami podatkowymi dzięki lepszym wynikom gospodarczym małych firm.

Wszystkie te argumenty nie przekonały posłów PiS. Klub Kukiz ’15 co jakiś czas wnosi do Sejmu projekty „gospodarcze” i podatkowe, lecz praktycznie wszystkie są odrzucane przez PiS. Jako przykłady można wskazać projekt obniżenia VAT z 23 do 5 proc. na e-booki i z 23 do 8 proc. na pozostałe e-publikacje czy podniesienie obywatelom kwoty wolnej od podatku do poziomu przysługującego parlamentarzystom (10-krotnie wyższy).

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy