Obniżka stóp po raz czwarty

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 12-02-2013, 00:00

Dobra wiadomość dla spłacających kredyty hipoteczne w polskiej walucie. Miesięczne raty będą niższe o kolejne kilkadziesiąt złotych.

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty z rzędu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Tym samym od 7 lutego podstawowa stopa wynosi 3,75 proc. Dla kredytobiorców oznacza to raty niższe od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przy kredycie w wysokości 300 tys. zł zaciągniętym na 30 lat kredytobiorcy oszczędzą 45 zł. Mimo że za sprawą czterech kolejnych decyzji RPP stopy procentowe uległy obniżeniu łącznie o 100 pkt. bazowych, Wibor spadł jeszcze więcej.

Stopa trzymiesięczna, służąca w większości banków do ustalania wysokości oprocentowania, od lipca 2012 r. spadła o ponad 120 pkt. bazowych, z poziomu 5,14 do 3,88 proc. Korzystają na tym wszystkie osoby spłacające kredyty w złotych. Dla przykładowego kredytu w wysokości 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat spadek oprocentowania o 1,2 proc. oznacza ratę niższą o prawie 250 zł.

— Spadek oprocentowania dotyczy każdego kredytobiorcy zadłużonego w rodzimej walucie, jednak raty zostaną obniżone w różnych terminach, dlatego nie wszyscy kredytobiorcyod razu odczują ulgę. Większość banków do ustalenia oprocentowania stosuje WIBOR trzymiesięczny i z taką częstotliwością aktualizuje oprocentowania klientom. W nielicznych bankach stosowana jest stawka sześciomiesięczna — podkreśla Michał Krajkowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus.

Jak mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, warto pamiętać, że niższe oprocentowanie kredytów wpływa nie tylko na spadek wysokości raty, ale także na wzrost zdolności kredytowej. Gdyby banki nie zmieniały marż i nie zaostrzały polityki kredytowej, to spadek oprocentowania o 1,2 proc. spowodowałby wzrost dostępnej kwoty kredytu o około 42 tys. zł (z 300 do 342 tys. zł). Część banków podwyższyła jednak marże. Dodatkowo z danych NBP wynika, że w ostatnich miesiącach 2012 r. banki zaostrzały politykę kredytową. Faktyczny wpływ niższych stóp na zdolność kredytową może więc być nieco mniejszy.

3,75 proc. Tyle od 7 lutego wynosi podstawowa stopa procentowa. Dla kredytobiorców to oznacza ratę niższą nawet o kilkadziesiąt złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu