Obroty na rynku były małe

Urszula Stosio
16-01-2002, 00:00

Przez większą część wczorajszej sesji, przy niewielkich obrotach, ceny obligacji skarbowych wzrastały. Dopiero po opublikowaniu wyników przetargu zamiany obligacji pojawiły się oferty sprzedaży. Ministerstwo Finansów w zamian za obligacje OS0202, OK0402 i KO0402 sprzedała za ponad 490 mln zł papiery PS1106 po cenach niższych od notowanych na rynku (średnia rentowność 8.915 proc.).

Podane przez GUS dane o inflacji, które były zgodne z oczekiwaniami rynku i zdyskontowane już przez inwestorów, nie wpłynęły na zmiany cen. Pod koniec wtorkowej sesji rentowność papierów 2-letnich (OK1203) ukształtowała się na poziomie 9,02 proc., 5-letnich (PS1106) 8,84 proc., zaś 10-letnich (DS1110) na 8,27 proc.

Dzisiaj odbędzie się przetarg obligacji DS1110. Pomimo że ich podaż jest bardzo duża, można spodziewać się sporego popytu, głównie ze strony inwestorów długoterminowych, w tym funduszy emerytalnych. Oczekujemy, że średnia rentowność DS1110 na przetargu ukształtuje się na poziomie 8,35-8,40 proc.

Najistotniejszym czynnikiem przekonującym do kupna polskich papierów są oczekiwania redukcji stóp procentowych połączone z dobrymi danymi makro. Trend wzrostowy powinien utrzymać się przynajmniej do połowy lutego, kiedy to opublikowane zostaną dane pokazujące wzrost rocznego wskaźnika inflacji.

Do większych zmian na rynku może dojść już po styczniowym spotkaniu RPP, w sytuacji gdy decyzja rady spotka się z dalszą krytyką polityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Stosio

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obroty na rynku były małe